200 שנה לקרב האחרון של נפוליאון: "אם היינו מפסידים, היינו מדברים היום צרפתית"

אירופה ציינה היום 200 שנה לקרב ההיסטורי שסיים את דרכו של נפוליאון - קרב ווטרלו. "האויבים של אתמול הפכו היום לבעלי ברית נאמנים", אמר ראש הממשלה הבלגי בטקס המרכזי במקום שבו נערך הקרב. צפו בשחזור הקרב ששינה את ההיסטוריה של היבשת לפני 200 שנה בדיוק

בני משפחות מלוכה מרחבי אירופה, מדינאים, חיילים ואזרחים סקרנים השתתפו היום (חמישי) בטקסים לציון 200 שנה לקרב שנערך ב-18 ביוני 1815 - קרב ווטרלו, קו פרשת המים בהיסטוריה של אירופה. הקרב המפורסם סימן את סוף שלטונה של צרפת והקיסר נפוליאון ביבשת ותחילת השליטה הבריטית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את הטקס המרכזי הוביל המלך הבלגי פיליפ והשתתפו בו אלפי אורחים שנאספו תחת אנדרטת "הר האריות", שניצבת באתר הקרב. ראש הממשלה הבלגי צ'ארלס מישל אמר כי "האויבים של אתמול הפכו היום לבעלי ברית נאמנים".

צאצאים של המנהיגים הצבאיים העליונים של הקרב לחצו ידיים באתר שבו אבותיהם ירו והפגיזו בתותחים זה את זה.

יותר מ -10,000 חיילים מתו בקרב שנמשך קצת יותר מחצי יום בין החיילים הצרפתיים לקואליציה הבינלאומית בהנהגת הדוכס הבריטי מוולינגטון. בקרב שסיים את תקופת שלטונו של הקיסר נפוליאון, הוא יצא עם צבא עצום של 72,000 חיילים כדי להתמודד נגד הכוחות הבריטים, ההולנדים והבלגים - 68,000 חיילים בסך הכול.

שחזור קרב ווטרלו , בלגיה השבוע (רויטרס)

במשך רוב היום תקף נפוליאון את הכוחות הבריטים המבוצרים, שבקושי הדפו את צבאו של נפוליאון שנחשב לצבא המאומן והמצויד ביותר באותה התקופה. בשעות אחר הצהריים של אותו היום כבר נראה שנפוליאון מצליח לנצח ולשבור את קו ההגנה הבריטי. אבל אז הגיע לשדה הקרב צבא פרוסי של 45,000 חיילים, בפיקודו של מרשל פון בליכר, ופתח מול נפוליאון חזית נוספת שהכריעה את הלחימה. ארבעה ימים אחרי הקרב, נפוליאון התפטר ויצא לגלות.

טקס נוסף נערך בכנסיית סנט פול - מקום קבורתו של הדוכס מוולינגטון - בהשתתפות משפחת המלוכה הבריטית. "יום השנה הזה הוא משמעותי, הקרב הזה שינה את ההיסטוריה", אמר מפקד טייסת בדימוס, רס"מ טוני גריי בן ה-76. "לו היינו מפסידים, כנראה היינו מדברים עכשיו צרפתית". גם במתקני נאט"ו בקאבול בירת אפגניסטן ציינו את אחד הקרבות המפורסמים ביותר בהיסטוריה.