רוסיה: "לחקור את הנחיתה על הירח"

המתיחות ההולכת וגוברת בין ארה"ב לרוסיה מגיעה לשיא חדש עם קריאה מצד גורמי ממשל רשמיים לחקור את הנחיתה הראשונה על הירח. הסיבה: היעלמותם המסתורית של מספר פריטים ממשימת החלל של החללית אפולו משנת 1969. "הממצאים הם חלק מהמורשת האנושית והיעלמותם היא אובדן משותף לכולנו", הסביר

היה או לא היה?. הנחיתה על הירח (רויטרס)

בכיר בממשל הרוסי קורא לפתוח בחקירה סביב ממצאי הנחיתה הראשונה על הירח בשנת 1969, בטענה כי היא עשויה להעלות תובנות חדשות על ההישג האמריקני לנוכח היעלמותם המסתורית של מספר פריטים ממשימת החלל ההיסטורית. "אנו לא טוענים שהם לא טסו לירח, אך הממצאים המדעיים הללו הם חלק מהמורשת האנושית והיעלמותם היא אובדן משותף לכולנו", אמר הבכיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במאמר מערכת שפרסם בעיתון הרוסי Izvestia, אמר דובר ועדת החקירה הרשמית של הקרמלין ולדימיר מרקין, כי יש חובה לחקור את היעלמות הממצאים, לרבות התמונה המקורית מנחיתת החללית "אפולו 11" על הירח בשנת 1969, ואבן הירח הראשונה שהביאו איתם אנשי הצוות חזרה אל כדור הארץ.

"אנחנו לא טוענים שהם לא טסו לירח ופשוט צילמו סרט על זה", הבהיר מרקין במאמר. "עם זאת חשוב לזכור כי כל הממצאים המדעיים והתרבותיים הללו הם חלק מהמורשת האנושית, והיעלמותם ללא כל זכר היא אובדן משותף לכולנו. רק חקירה תחשוף מה בדיוק קרה".

מדוע עלה הנושא כעת?

בשנת 2009 הודתה נאס"א כי נאלצה למחוק מטעמי חיסכון שורה שלמה של תיעודים ממאגרי הארכיון שלה, בהם גם הסרטון המקורי של נחיתת האסטרונאוט ניל ארמסטרונג על פני הירח. מאז הצליחה סוכנות החלל לשחזר חלק מהחומרים בעזרת רשתות טלוויזיה חיצוניות, שלטענתה החזיקו בעותקים הזהים באיכותם לסרטון המקורי.

בהמשך המאמר רימז מרקין על המניע להעלאת הנושא כעת, ואמר כי הרשויות האמריקניות חצו קו אדום בחקירת פרשת השחיתות שנפתחה נגד תשעה בכירים בארגון פיפ"א. "התובעים האמריקנים הכריזו על עצמם כפוסקים העליונים לענייני כדורגל בינלאומי", אמר מרקין וטען כי בארה"ב נוטים להתבלבל בהבחנה בין מיקוח פוליטי לשחיתות. במקביל, התייחס הבכיר הרוסי לספקולציות שעלו בתקשורת באמצע העשור הקודם, כשנטען כי קנצלר גרמניה לשעבר גרהרד שרדר אישר העברת משלוחי נשק לסעודיה מתוך ניסיון להשפיע על סיכוייה של גרמניה לזכות במשחקי המונדיאל בשנת 2006.