בדרך לבית הלבן: ג'ב בוש פתח במרוץ לנשיאות

אחיו הצעיר של נשיא ארה"ב ה-43 ובנו של הנשיא ה-41 הכריז רשמית על ריצתו לראשות המפלגה הרפובליקנית לקראת הבחירות לנשיאות ב-2016, זאת לאחר שמילא את הטפסים הנדרשים למועמדות. האיש שהסתבך באמירות מפוקפקות על הלחימה בעירק ונחשב לידיד ישראל עשוי לפגוש פנים מוכרות בדרך לבית הלבן – הילרי קלינטון. פרופיל

ג'ב בוש, אחיו הצעיר של הנשיא ה-43 ובנו של הנשיא ה-41 פותח את המסע שלו לבית הלבן: מושל פלורידה לשעבר הכריז אמש (שני) על התמודדות על ראשות המפלגה הרפובליקנית ב-2016, זאת לאחר שמוקדם יותר מילא את הטפסים הנדרשים לוועדת הבחירות הפדרלית לקראת מועמדותו. על פי הסקרים האחרונים בוש הוא המועמד המוביל מטעם מפלגתו, כשמולו עשויה להתייצב הילרי קלינטון מטעם הדמוקרטים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ערב ההכרזה על מועמדותו הבהיר בוש כי נכנס למרוץ לראשות המפלגה "בכדי לתקן את הממשל הלא מתפקד בוושינגטון". בקטעים מנאום שצפוי בוש לשאת במיאמי, הבטיח כי יוציא את וושינגטון, שהוגדרה על ידו כ"בירה סטאטית של האומה הדינאמית" מהבעיות שאליהן שקעה. "נחזור לדרך היוזמה החופשית והאנשים החופשיים", טען והמשיך: "אני יודע שאנחנו יכולים לעשות זאת, כי עשיתי זאת בעבר".

ג'ב בוש מוכר בארה"ב כאדם שקול, שמרן וישר. לאחרונה הוא שב למיאמי - שם הציג את מועמדותו, לאחר סיור באירופה וחודשים שבהם פעל מאחורי הקלעים. הוא גייס תורמים, שיכנע אנשי מפלגה והכין את הקרקע לקראת ההתמודדות.

"יוצא לדרך", בוש (רויטרס)

ג'ב בן ה-62, נולד לשם המחייב ג'ון אליס בוש. הוא בנו השני של הנשיא ה-41 ג'ורג' ה. בוש, ואחיו הצעיר של הנשיא ה-43 ג'ורג' וו. בוש. אם יצליח להיבחר, שבט משפחת בוש עשוי להפוך למשפחה היחידה באמריקה שסיפקה שלושה נשיאים.

המרוץ לראשות המפלגה לא צפוי להיות קל לג'ב. על פי סקר שנערך ברשת CNN לאחרונה בין תומכי המפלגה, הוא בשוויון הסנאטור מרקו רוביו, חברו מפלורידה. גם המושל מוויסקונסין סקוט ווקר ומושל ארקנסו לשעבר מייק האקבי, נמצאים חזק בתמונת המרוץ. אם כן ייבחר בסופו של דבר, הסקרים הנוכחיים מראים כי אנו עשויים למצוא את עצמנו בקרב מוכר משנות ה-90, בוש מול קלינטון, הפעם אלה יהיו הילארי וג'ב שיתמודדו זה מול זה.

רק אל תשאלו אותו על עירק

לפני ההודעה אמש, בוש כבר למד משהו על הדרך שצפויה לו: את השיעור הכואב יותר הוא למד כאשר נשאל אם היה חוזר על מעשה הפלישה של אחיו לעירק, נושא שוודאי ילווה אותו במרוץ. הוא ענה בתחילה "כן" חד משמעי, אחר כך ניסה להסביר שלא הבין את השאלה ואמר "אולי", בהמשך כך סיפק עוד ועוד הסברים.

הגמגום של בוש האח, עצר את שטף התרומות המרשימות בשווי 100 מיליון דולר שהגיעו אליו עד אותה התבטאות. מאז יועציו מקפידים לומר לו להתעסק בעתיד, לא בעבר. "אני לא יודע אם אהיה מועמד טוב או רע, אבל אני כן יודע איך רפובליקני יכול לנצח. בין אם זה יהיה אני או משהו אחר, המועמד צריך להלהיב , צריך לנהל קמפיין חיובי", אמר המועמד הטרי.

בוש חשף השבוע את הלוגו של הקמפיין שכולל רק את שמו הפרטי, ג'ב, ואת שנת 2016 - בחירה מפתיעה לאור ייחוסו המשפחתי. בסרטון שפרסם - "האנשים הפגיעים ביותר בחברה", הוא מבטיח לדאוג ראשית לאלה "שצריכים לעבור לקדמת התור ולא לעמוד בסופו".

לוגו הבחירות, לא מזכיר את הייחוס (טוויטר)

לג'ב יחסים טובים מאוד עם הקהילה היהודית במיאמי. הוא אמר בעבר בחגיגות יום העצמאות הישראלי בעיר ש"ירושלים תהיה בירת ישראל לנצח". הוא גם טען שישראל לא צריכה לסגת מהקו הירוק, ולא לקבל לתחומה את הפליטים הפלסטיניים. הוא התחייב בנוסף לשקם את התקשורת בין שתי הידידות. למרות המסרים החמים, על פי סקר שנערך בשדולה היהודית ג'יי סטריט, יהודי ארה"ב יעדיפו את קלינטון בשיעור ניכר.