כך נראה ליקוי החמה ברחבי העולם

מיליוני חובבי אסטרונומיה בכל העולם צפו בליקוי החמה שנראה במלואו באזור צפון אירופה. למרות השמיים המעוננים הצליחו גם בישראל ליהנות מליקוי חלקי. מי שפספס את הליקוי ייאלץ להמתין עד ל-2020. כך זה נראה

חובבי אסטרונומיה מרחבי העולם נהרו לצפון אירופה בעקבות ליקוי החמה המלא שנראה היום (שישי) בצהריים. גם בישראל חזינו, לראשונה מזה שנתיים, בליקוי חלקי בלבד. אם פספסתם את התופעה השמימית המרהיבה, תיאלצו לחכות עד ל-2020.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ליקוי חמה מתרחש כשהירח עובר בין כדור הארץ לבין השמש ומסתיר חלק מהשמש או את כולה", מסביר ד"ר יגאל פתאל, יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה. "הליקוי הנוכחי הוא ליקוי חמה מלא אך בישראל נראה אותו כחלקי. הליקוי המלא ייראה מאזור הים הצפוני, צפון סקנדינביה והקוטב הצפוני". פתאל מפרט עוד כי "כדי שיהיה ליקוי מלא, לא די שהירח יהיה במולדו, אלא גם סמוך מאוד למישור שבו כדור הארץ מקיף את השמש".

הליקוי הבא בישראל - 2020

המספר המרבי של ליקויים בשנה הוא שבעה. השנה יתרחש ליקוי חמה נוסף ב-13 בספטמבר, שייראה רק מדרום אפריקה ואנטרקטיקה, ואילו ב-28 בספטמבר יתרחש ליקוי ירח מלא שאת רובו נראה גם מישראל. מי שיפספס את האירוע הנוכחי, יאלץ להמתין עד חודש יוני בשנת 2020 כדי שיוכל לחזות שוב בליקוי חמה מישראל.

(רויטרס)

(רויטרס)

לאלה המבקשים לצפות בליקוי - הצפייה בשמש ללא אמצעי מיגון עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לעיין עד כדי סכנת עיוורון. כדי לצפות בליקוי בבטחה יש להצטייד באמצעי בטיחות כגון זכוכית רתכים מספר 14 או במשקפיים מיוחדים לצפייה בליקוי. אמצעי נוסף הוא להטיל את דמות השמש על הרצפה - מחוררים במרכז חתיכת פח או חתיכת קרטון חור שקוטרו כמילימטר אחד ומטילים את דמות השמש העוברת בחריר על הרצפה.