אובמה לאזרחי אירן: "ההזדמנות הטובה ביותר מזה עשורים"

נשיא ארה"ב החליט לשגר מסר לאזרחי אירן לרגל חגיגות ה"נורוז", ראש השנה הפרסי. "אני מאמין כי לאומות שלנו יש הזדמנות היסטורית לפתור את הבעיה הזו בדרכי שלום, הזדמנות שאל לנו לפספס", אמר הנשיא בהקלטה

נשיא ארה"ב ברק אובמה שיגר הלילה (שישי) מסר לאזרחי אירן לרגל חגיגות ה"נורוז", ראש השנה הפרסי. בהודעה מוקלטת אמר הנשיא כי השנה היא "ההזדמנות הטובה ביותר מזה עשורים" לשנות את היחסים בין המדינות. כמו כן התייחס הנשיא לשיחות הגרעין ואמר כי נותרו פערים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי נשיא ארה"ב, הוא "מאמין כי לאומות שלנו יש הזדמנות היסטורית לפתור את הבעיה הזו בדרכי שלום, הזדמנות שאל לנו לפספס". הוא הוסיף כי "הימים והשבועות הקרובים יהיו קריטיים", והתייחס למצב המשא ומתן בין המדינות, שלדבריו "עשה התקדמות, אך נותרו פערים".

אובמה התייחס גם לביקורת הרבה כלפיו בעקבות ההסכם המתגבש ואמר כי "יש אנשים, בשתי המדינות שלנו ומעבר, המתנגדים להחלטה מדינית. המסר שלי אליכם, אזרחי אירן, הוא שיחד, אנחנו צריכים לדבר על העתיד שאנו רוצים".

הנשיא האמריקני לא שכח להציג את ההשלכות לכישלון השיחות, כשהוא מטיל את האחריות על השלטון בטהרן. לטענתו, למנהיגי אירן האפשרות לבחור בין שימור המצב הקיים הכולל בידוד וסנקציות או להיענות לדרישת המעצמות, דבר שיוביל לסחר והשקעות עם שאר העולם. "זה מה שמונח על כף מאזניים היום", סיכם.