אחיה של הפעילה החברתית שהתחזתה לשחורה: "היא ביקשה ממני שלא לחשוף דבר"

אחיה החורג של רייצ'ל דולזן, שהתחזתה במשך שנים לאפרו אמריקנית, מספר כיצד נענה לבקשתה להסתיר את הסוד. "לא רציתי להתעמת איתה", הסביר. התנהגותה, הוא אומר, היא סטירה בפניהם של האפרו-אמריקנים

"ביקשה ממני להסתיר את המידע", דולזל (cnn)

מוצאה של הפעילה החברתית שהתחזתה לשחורה ממשיך להסעיר את ארה"ב: לאחר שביום שישי האחרון נחשף כי רייצ'ל דולזל, בכירה בארגון נגד גזענות בארצות הברית ומרצה ללימודי אפריקה באוניברסיטת מזרח וושינגטון שיקרה לגבי מוצאה האפריקני, היום (ראשון), אחיה, עזרא דולזל, מספר כיצד ביקשה ממנו אחותו להסתיר את המידע אודותיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כשלוש שנים הגיע דולזל האח לבקר את אחותו המאומצת שסיפרה לו שהיא מתכוונת לפתוח דף חדש בעיירה ספוקן בוושינגטון. "היא ביקשה ממני שלא לחשוף פרטים מחייה עד כה או לגבי זהותה", סיפר.

לדבריו, דולזל הייתה עתידה להפוך לאחת הדמויות המרכזיות בקהילה השחורה בעיר אליה עברה, והיא חששה כי פרטים מעברה יצוצו. "היא ביקשה שלא אספר לאיש על חייה הקודמים במונטנה ועל משפחתה שם", אמר האח. "היא רצתה להתחיל הכל מחדש, ואיזשהו אדם היה אמור להיות האב השחור שלה".

"סטירה בפניהם של אפרו-אמריקנים"

לדברי האח, הוא מעולם לא התעמת עם אחותו בנוגע לבקשתה כדי שלא להחמיר את היחסים בתוך המשפחה. "אחותי תמיד התעניינה בהיסטוריה אמריקנית שחורה, אבל רק לקראת 2011 התחלתי לראות שינויים פיזיים אצלה", תיאר. "בהתחלה היא התחילה להכהות את פניה ושיערה, ולאט לאט היא הפכה למה שהיא היום".

את מעשיה של אחותו הגדיר דולזל כסטירה בפניהם של אפרו-אמריקנים. "היא פשוט לא יודעת מה הם מרגישים", אמר. "היא יודעת איך זה מרגיש להיות שחורה רק כשזה מועיל לה. היא לא עברה שום מאבק".

דולזל הוסיף כי חשיפת זהותה של אחותו הייתה צפויה מראש. "במקום להיצמד לסיפור פשוט, היא ניסתה להפוך את זה למורכב מאוד ולבסוף זה הפך גדול מדי בשביל להתתמודד עם זה", אמר.

"רצתה להיות מישהי שהיא לא"

סיפורה של רייצ'ל התפוצץ ביום שישי האחרון. "רייצ'ל רצתה להיות מישהי שהיא לא", סיפרה אמה. "היא בחרה להציג את עצמה כאפרו-אמריקנית, וזה פשוט לא נכון".

דולזל עצמה סירבה להתייחס באופן מפורש לדברים, אך טענה כי אינה נמצאת בקשר עם הוריה הביולוגיים וכי היא לא מתייחסת אליהם כאל הוריה האמיתיים. "השאלה לא כל כך פשוטה והיא כוללת מורכבויות רבות", אמרה לעיתון מקומי בעקבות חשיפת הוריה. "אני חוששת שלא כולם יבינו, אבל כולנו מגיעים מאפריקה".

 מלבד המבוכה הציבורית הרבה שגרם לה הפרסום, דלזול עומדת כעת גם בפני חקירה של ועדת האתיקה בעיר מגוריה. זאת לאחר שהציגה את עצמה כאפרו-אמריקנית בטפסי קבלה לוועדת נציב תלונות הציבור המקומית.