מסמכי סנואודן חשפו מרגלים בריטים?

כלי תקשורת במדינה טוענים כי רוסיה וסין הצליחו לפענח מסמכים מסווגים של המדליף האמריקני. למרות הכחשת משרד ראש הממשלה הבריטי, דווח כי מרגלים חשאיים הוחזרו ממדינות עוינות מחשש לפגיעה בחייהם וחשיפת זהותם

סנואודן, ארכיון (רויטרס)

טלטלה במערך הביון הבריטי: כלי תקשורת במדינה דיווחו אמש (שבת) כי סוכנות הביון הממשלתית - ה-MI6 - החזירה סוכנים חשאיים ממשימות במדינות עויינות בגלל מידע חסוי שהגיע לידי סין ורוסיה. על פי הדיווח, שירותי הביטחון ברוסיה ובסין הצליחו לפענח מסמכים מוצפּנים שהיו בידיו של אדוארד סנואודן - שהדליף את שיטות הריגול האמריקנית. כעת עולה כי המסמכים חשפו לכאורה גם את התנהלות הביון הבריטי ואף סיכנו סוכנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המסמכים הרגישים כוללים פירוט של שיטות הפעולה בשימוש ארגוני הביון המערביים ואף זהויות של סוכני שטח. גורמי מודיעין בממלכה הזהירו כי אם חלק מהמידע שהדליף סנואודן יגיע לידיים הלא נכונות, "תהיה לכך השפעה קשה" על שירותי הביון הבריטיים.

במשרדו של ראש הממשלה הבריטי דיוויד קמרון סירבו לאשר את הידיעה ואף טענו: "אין עדות לפגיעה כלשהי". סנואודן עצמו נמלט מהרשויות בארה"ב ונמצא במקלט זמני ברוסיה משנת 2013.

במוקד המתקפה. מרקל (רויטרס)

זוהי אינה תקרית הריגול היחידה שהסעירה את אירופה ביממה האחרונה: ימים ספורים לאחר שהרשויות בגרמניה סגרו את תיק החקירה בחשד להאזנות אמריקניות נגד הקנצלרית, התברר כי תכנת ריגול במחשב הושתלה במחשבה. על פי הדיווחים, קבוצת האקרים (פצחנים) מרוסיה הצליחה להחדיר "סוס טרויאני" במחשב האישי של מרקל בחודש שעבר.

רשת המחשבים של הפרלמנט הגרמני - הבונדסטאג - עמדה במוקד המתקפה, והווירוס הופץ ממחשבה של הקנצלרית לרשת הפנימים. על פי חלק מהדיווחים, ההאקרים הצליחו לגנוב מידע מסווג מהמחשב של מרקל, אך טרם התברר תוכנו. בפרלמנט הגרמני סירבו לאשר את המידע.