סערת פיפ"א: בלאטר יישאר בתפקידו?

ראשי התאחדויות באסיה ואפריקה הביעו תמיכה בנשיא פיפ"א הפורש, שאמר כי הוא "אינו פוסל" אפשרות להישאר בתפקידו. ביום חמישי פשטו הרשויות על משרדו של בלאטר ואספו מידע ממחשבו

ספ בלאטר - הנשיא הפורש ימשיך לכהן? (רויטרס)

נבחר מחדש, התפטר - וימשיך לכהן? נשיא פיפ"א (התאחדות הכדורגל העולמית) ספ בלאטר אמנם הודיע על התפטרותו מהתפקיד בצל חקירת החשד לשחיתות, אך כעת מתברר כי בלאטר שוקל את צעדיו מחדש. העיתון השוויצרי "שוויץ אם זונטג" דיווח בשעות הלילה (שבת) כי בלאטר קיבל מסרי תמיכה רבים, ובתגובה טען כי הוא "לא פוסל" הישארות בתפקיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בלאטר בן ה-79, שמחשבו האישי ומסמכים נוספים נתפסו בפשיטה, נבחר לכהונה נוספת בסוף מאי אך הודיע על התפטרותו וקרא להבראת הארגון החשוד בלקיחת שוחד ממדינות שרצו לארח תחרויות בינלאומיות. מקור אנונימי דיווח לעיתון כי הנשיא קיבל "מסרים של תמיכה" מהתאחדויות כדורגל באפריקה ובאסיה, שביקשו ממנו לשקול מחדש את החלטתו.

המקור הוסיף כי בלאטר הודה לתומכיו על הכבוד והעידוד, ואמר כי אינו פוסל הישארות בתפקידו למשך זמן לא ידוע. על פי הדיווח, נכונותו של בלאטר להישאר בתפקיד אותו הוא ממלא מ-1998 הייתה אחד מהגורמים להתפטרותו של וולטר דה גרגוריו - מנהל התקשורת של פיפ"א שדרש מבלאטר לעזוב כדי "לפתוח דף חדש לארגון". 

פיפ"א, שסירבה להגיב לידיעה, אמורה הייתה לבחור את מחליפו של בלאטר בדצמבר - אך ההתפתחות החדשה עשויה לשנות את התכניות. גם דה גרגוריו עצמו סירב להגיב לידיעה ולנמק את הסיבות לעזיבתו.

פשיטה משטרתית. משרדי פיפ"א (רויטרס)

"בגלל המצב, זה יהיה טיפשי להתחיל עכשיו בהליך הגשת המועמדות לאירוח המונדיאל"

ביום חמישי האחרון החרימו רשויות אכיפת החוק מידע מהמחשבים במשרדו של נשיא פיפ"א הפורש. במשרד התובע השוויצרי אישרו שחוקרים מהמשרד אספו מידע שנאסף ממחשבו של בלאטר וממחשבו של המזכיר הכללי של פיפ"א ג'רום וואלקה במטה פיפ"א שבציריך.

בחודש שעבר התביעה בשוויץ פתחה בחקירה פלילית בשל החשדות לשחיתות סביב הענקת הזכות לארח את גביע העולם הכדורגל. במוקד החקירה נמצאים המונדיאל ב-2018 שייערך ברוסיה וגביע העולם ב-2022 בקטאר. איסוף הנתונים מהמחשב בלאטר התבצע כמה שעות אחרי שפיפ"א הודיעה שהיא דוחה את הדיונים על המועמדות של מדינות לאירוח גביע העולם ב-2026, בשל החשדות על מכירת האירוח בכסף.

וואלקה, מזכ"ל פיפ"א, אמר במסיבת עיתונאים כי "בגלל המצב, אני חושב שזה יהיה טיפשי להתחיל בהליך הגשת המועמדות, בינתיים אנו דוחים את זה". וואלקה דחה גם את הטענות על פיהן תחת ידו עברו 10 מיליון דולרים כתשלום מדרום אפריקה עבור אירוח גביע העולם ב-2010.

על פי חקירת ה-FBI שמתבססת על עדי תביעה רבים, הכספים מדרום אפריקה היוו תשלום שוחד כדי להעניק למדינה את הזכות לארח את גביע העולם במקום מרוקו. על פי הרישומים, התשלומים תוארו אז כהעברת כספים מההכנסות של הטורניר שנערך בדרום אפריקה לתכנית של ארגון פיפ"א באיים הקריביים.