דיווח: "ארה"ב תציב חיילים במזרח אירופה"

בצעד שכמותו לא נראה מאז תום המלחמה הקרה, מתכוון הפנטגון לשלוח אלפי חיילים ואמצעי לחימה רבים למדינות הבלטיות, על מנת להרתיע את התוקפנות הרוסית. המהלך ממתין כעת לאישור סופי של הממשל בוושינגטון

כוחות צבא גדולים של ארה"ב במזרח אירופה נגד רוסיה? בצעד שנראה חסר תקדים בהיקפו, ושלא היה כמותו מאז ימי המלחמה הקרה, צפויה ארצות הברית לפרוש אלפי חיילים ואמצעי לחימה במדינות הבלטיות - ליטא, לטביה ואסטוניה, וביעדים נוספים במזרח אירופה - זאת על מנת לעצור את ההשתלטות הרוסית על שטחים במזרח היבשת, כך דיווח אמש (שבת) ה"ניו יורק טיימס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, הפנטגון הגיש הצעה לממשל האמריקני הכוללת שליחת 5,000 חיילים לאזור, יחד עם טנקים וכלי נשק מתקדמים במטרה לשלוח מסר חד משמעי לרוסיה, שתחדל ממסעות ההשתלטות שלה במזרח היבשת. רוסיה השתלטה לפני כשנה על חצי האי קרים ועל שטחים נוספים באוקראינה - ועדיין מנהלת מלחמה באזור, על אף הפסקת האש שנכנסה לכאורה לתוקף.

במידה וההצעה חסרת התקדים תאושר, מדובר בפעם הראשונה מאז ימי המלחמה הקרה שארצות הברית תשלח כוחות בכמות כזו לאירופה בכלל ולמדינות הבלטיות בפרט - חברות חדשות בברית נאט"ו שבעבר היו חלק מברית המועצות.

אובמה ופוטין. ראש בראש (רויטרס)

התכנית - מסר חד משמעי ונחרץ לפוטין ולרוסיה

התכנית נועדה לשלוח מסר ברור לנשיא פוטין לפיו ארצות הברית תעמוד לצד כל ידידותיה באירופה ותגן עליהן מפני התוקפנות הרוסית ויצרי ההשתלטות של מוסקבה על שטחים שבעבר היו בשליטתה. "זה צעד בעל משמעות גדולה שמשקף שינוי דרסטי במדיניות האמריקנית באזור", אמר מי ששימש כמפקד ברית נאט"ו, האדמירל ג'יימס סטוורידיס.

כמות החיילים שמבקשת ארה"ב לשנע לאזור דומה לזו שנשלחו לכוויית ב-1990 לאחר שעירק פלשה אליה. שנה לאחר שליחת החיילים האמריקנים לאזור, העירקים הסיגו את כוחותיהם מהאזור.

כוחות צבא רוסיים. ארכיון (רויטרס)

על ההצעה המהפכנית לעבור את אישור הפנטגון, משרד ההגנה האמריקני והבית הלבן. לבד מכך, קיים גם חשש שאם תעבור - רוסיה תפתח בפעולות נקם יזומות כלפי המדינות אליהן וושינגטון מתכננת לשלוח את אלפי החיילים והציוד הצבאי המשוכלל.