צעד ראשון בדרך לניתוח החלפת גוף

אחרי שנדהמנו לראות השתלות פנים מוצלחות, יש מי שמתכנן את האתגר הבא: חיבור בין ראש של אדם אחד לגוף של אדם אחר. לא מדובר במדע בדיוני, אתמול נפגשו לראשונה מי שעשויים להיות בעתיד המנתח והמנותח של השתלת הראש הראשונה בעולם

ואלרי ספירידונוב בן ה-30 חולם על היום שבו גופו המשותק לא יהיה בסכנת קריסה מידית, והוא מוכן ללכת עם החלום הזה רחוק מאוד - להשתיל לעצמו בבוא היום גוף שלם של אדם אחר, אדם שמת מוות מוחי. אתמול הוא פגש לראשונה את הרופא שמוכן לפרוץ יחד עמו את הדרך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המנתח שעלול לזכות לכינוי "ד"ר פרנקנשטיין", הוא סרג'יו קנאברו האיטלקי, שאוסף בלהט חוות דעת בעד התהליך יוצא הדופן. "הסיכוי שזה יצליח הוא 90 אחוזים", טוען קנאברו, מנתח עמוד שדרה בהכשרתו.

אתמול הם נפגשו לראשונה - מחולל הרעיון והחולה, שיודע שיישאר משותק עם כל גוף שיקבל, שהרי את חוט השדרה לא ניתן לחבר. הוא מקווה כעת שגוף שיינתן לו יהיה עם פחות בעיות רפואיות משלו, כזה שלא יקרוס ושיעניק לראש ולנפש הקלה מסוימת.

ד"ר קנאברו הגיע לכנס מכובד במרילנד שבארה"ב, שבו השתתפו נוירוכירורגיים ומנתחי עמוד שדרה צווארי. הוא צריך לא רק תמיכה עקרונית, אלא גם מוסד רפואי שיהיה מוכן לתת חסות להשתלה. העלות, 15 מיליון דולרים, נראית כבר כמו המרכיב הכי פחות טעון דיון במהלך.

"אנחנו עושים צעד גדול מאוד קדימה בתחום המדע ואני מקווה שזה יצליח", אומר ספירידונוב הנרגש לאחר המפגש בין השניים. "זה ישפר מאוד את חיי". ד"ר קנאברו הוסיף: "אני חושב שההחלטה צריכה להיות בידי החברה".

תאריך היעד מבחינתם הוא בעוד כשנתיים, אם גופו החלש של ואלרי ישרוד עד אז. ד"ר קנאברו בינתיים ממשיך להתראיין ולהרצות, כשהוא מצויד בבננה כדי להמחיש את התהליך. אז רציני או לא, מעל הכל הוא מבקש להזכיר שגם על השתלת לב, כליות או אפילו פנים, היו מי שאמרו פעם שהן בלתי אפשריות.