הוראה לבכירים אירנים: סלולרי אסור במהלך המו"מ

ברפובליקה האסלאמית לחוצים בעקבות תוכנת הריגול שנחשפה במלונות שבהם התקיימו שיחות הגרעין. הנחיה גורפת חדשה אוסרת על שימוש בטלפונים חכמים למי שחשוף למידע מסווג. "אנחנו תמיד נזהרים", הדגיש בכיר אירני

שר החוץ האירני זריף, ארכיון (רויטרס)

ימים ספורים לאחר שה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח על תוכנת ריגול מתוחכמת שהושתלה בבתי המלון שבהם התאחסנו נציגי אירן לשיחות הגרעין עם המעצמות, הנחה בכיר ברפובליקה האסלאמית את נציגי ארצו החשופים למידע מסווג - שלא להשתמש בטלפונים חכמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסוכנות הידיעות האירנית איסנ"א, צוטט הגנרל רזא ג'לאלי, העומד בראש יחידה צבאית האחראית על לוחמת הסייבר, כי הוראת האיסור כבר מוכנה ורק ממתינה לאשרור. הגנרל האירני טען כי הסכנה העיקרית קיימת מאחר ומרבית מיצרניות הטלפונים החכמים, שממוקמות במערב, יכולות להגיע אל המידע המאוחסן במכשירים המתקדמים.

בתקשורת הבינלאומית, כמו גם באירנית, הפנו אצבע מאשימה לעבר ישראל - שאותה הגדירו, המדינה היחידה שיכולה לעמוד מאחורי תוכנת הריגול המתקדמת שאותרה. בעקבות הגילוי, שב והדגיש גורם אירני בכיר כי "צוות המשא ומתן כבר לוקח בחשבון את האפשרות לציתות, הם תמיד נזהרים, גם בלי קשר לדיווחים האחרונים".

מדיניות חדשה, נציגי אירן (רויטרס)

מוקדם יותר היום אמר נשיא אירן חסן רוחאני כי "אירן לא תאפשר בשום תנאי לסודותיה ליפול לידי ידיים זרות, דרך פרוטוקולים נוספים או בדרכים אחרות". רוחאני התייחס לאפשרות שפקחים מטעם הקהילה הבינלאומית יסרקו את מתקני הגרעין של אירן, אך ייתכן שמדובר גם בעקיצה לעבר הגורם המסתורי שניסה להשיג מידע מאנשיו.

רוחאני התייחס לעיצומים הבינלאומיים שהוטלו נגד ארצו בשנים האחרונות והגדיר אותם "אכזריים ובלתי אנושיים". לטענתו, החרם הכלכלי פגע בתושבי אירן הפשוטים, במוצרי מזון, תרופות וציוד רפואי. "אף אחד לא מטיל ספק באכזריות של הסנקציות", טען בנאומו.

"אנחנו עושים כל שביכולתנו להגיע להסכם, תוך שמירה על הקווים האדומים שלנו והגנה על האינטרסים של האומה האירנית", אמר רוחאני בתגובה לשאלה של כתב מקומי. "אנחנו רציניים מאוד במשא ומתן אך לא ממהרים להסכם".