רוחאני: "לא נאפשר לסודות שלנו ליפול לידי זרים"

רגע לפני תום המו"מ עם מעצמות המערב - אירן מקשיחה עמדות: בנאום שנשא לציון שנתיים לבחירתו, הבהיר נשיא אירן רוחאני כי ארצו לא תאפשר כניסת פקחים למתקני הגרעין. הוא טען כי ייתכן שהמו"מ יתארך מעבר למועד שנקבע

שבועיים לפני המועד שנקבע לתום שיחות הגרעין בין אירן לשש המעצמות, מביע נשיא הרפובליקה האסלאמית חסן רוחאני הסתייגות מאחד הסעיפים המשמעותיים ביותר במשא ומתן - בדיקות של פקחים במתקני הגרעין הנמצאים בשטח ארצו. רוחאני הדגיש כי הוא "מאמין שניתן להגיע להסכם, אבל גם שהשיחות יכולות להתארך אם יידונו עוד סוגיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסיבת עיתונאים שכינס לציון יום השנה השני לבחירתו, דחה רוחאני את המנגנון הנדרש מאירן כדי לאפשר בדיקות של אתרים, אזרחיים וצבאיים. "אירן לא תאפשר בשום תנאי לסודותיה ליפול לידי ידיים זרות, דרך פרוטוקולים נוספים או בדרכים אחרות", הדגיש הנשיא.

בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית, טען רוחאני כי "אין מדינה בעולם שמטילה ספר בזכותנו להעשיר אורניום. לדבריו, זהו ההישג הגדול ביותר של נציגי ארצו בשיחות עם מדינות המערב - שמירה על הזכות לגרעין. "מה שהשגנו עד כה הוא ניצחון גדול לאומה האירנית".

פקחים לא ייכנסו, ארכיון (רויטרס)

רוחאני התייחס לעיצומים הבינלאומיים שהוטלו נגד ארצו בשנים האחרונות והגדיר אותם "אכזריים ובלתי אנושיים". לטענתו, החרם הכלכלי פגע בתושבי אירן הפשוטים, במוצרי מזון, תרופות וציוד רפואי. "אף אחד לא מטיל ספק באכזריות של הסנקציות", טען בנאומו.

"אנחנו עושים כל שביכולתנו להגיע להסכם, תוך שמירה על הקווים האדומים שלנו והגנה על האינטרסים של האומה האירנית", אמר רוחאני בתגובה לשאלה של כתב מקומי. "אנחנו רציניים מאוד במשא ומתן אך לא ממהרים להסכם".