פרשת פיפ"א: מחשבי בלאטר הוחרמו

רשויות אכיפת החוק בשוויץ, שפתחו בחקירה פלילית נגד ראשי פיפ"א, הגיעו היום למשרדו של הנשיא הפורש של ספ בלאטר. במסגרת החקירה לקחו השוטרים מידע מהמחשב של בלאטר ושל המזכיר הכללי של מנהלת הכדורגל העולמי

ספ בלאטר - הנשיא הפורש של פיפ"א בחקירה (רויטרס)

בלאטר המתפטר מסתבך: רשויות אכיפת החוק החרימו היום (חמישי) מידע מהמחשבים במשרדו של נשיא פיפ"א הפורש, במסגרת החקירה בחשד לשחיתות במנהלת הכדורגל העולמי. במשרד התובע השוויצרי אישרו שחוקרים מהמשרד אספו מידע שנאסף ממחשבו של בלאטר בן ה-79 וממחשבו של המזכיר הכללי של פיפ"א ג'רום וואלקה במטה פיפ"א שבציריך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל, הודיע היום מנהל התקשורת של פיפ"א וולטר דה גרגוריו על התפטרותו. דה גרגוריו, שלא ציין את סיבת העזיבה, לא הוזכר עד כה כמעורב בפרשה. בחודש שעבר התביעה בשוויץ פתחה בחקירה פלילית בשל החשדות לשחיתות סביב הענקת הזכות לארח את גביע העולם הכדורגל. במוקד החקירה נמצאים המונדיאל ב-2018 שייערך ברוסיה וגביע העולם ב-2022 בקטאר.

איסוף הנתונים מהמחשב בלאטר התבצע כמה שעות אחרי שפיפ"א הודיעה שהיא דוחה את הדיונים על המועמדות של מדינות לאירוח גביע העולם ב-2026, בשל החשדות על מכירת האירוח בכסף.

פשיטה משטרתית. משרדי פיפ"א (רויטרס)

"בגלל המצב, זה יהיה טיפשי להתחיל עכשיו בהליך הגשת המועמדות לאירוח המונדיאל"

בשבוע שעבר הודיע בלאטר על כוונתו להתפטר בצל הפרשה, ובחירות חדשות לנשיאות הארגון ייערכו בקרוב. תהליך הגשת המועמדות לאירוח היה אמור להתחיל בקרוב, במאי 2017. הקונגרס של פיפ"א היה אמור להכריז על הזוכה באירוע מיוחד בקואלה לאמפור, ועכשיו כנראה האירוע יידחה.

וואלקה, מזכ"ל פיפ"א, אמר במסיבת עיתונאים כי "בגלל המצב, אני חושב שזה יהיה טיפשי להתחיל בהליך הגשת המועמדות, בינתיים אנו דוחים את זה". וואלקה דחה גם את הטענות על פיהן תחת ידו עברו 10 מיליון דולרים כתשלום מדרום אפריקה עבור אירוח גביע העולם ב-2010.

על פי חקירת ה-FBI שמתבססת על עדי תביעה רבים, הכספים מדרום אפריקה היוו תשלום שוחד כדי להעניק למדינה את הזכות לארח את גביע העולם במקום מרוקו. על פי הרישומים, התשלומים תוארו אז כהעברת כספים מההכנסות של הטורניר שנערך בדרום אפריקה לתכנית של ארגון פיפ"א באיים הקריביים.