החרם מתרחב: קריאה לביטול פסטיבל קולנוע ישראלי בבריטניה

האם פסטיבל הקולנוע הישראלי בלונדון בסכנה? אמנים בריטים שקוראים להחרים את ישראל דורשים שלא לקיים את פסטיבל הקולנוע הישראלי בעיר בשל הכיבוש הישראלי בשטחים. מארגני הפסטיבל טוענים כי מדובר רק בתירוץ נוסף להשמיץ את ישראל ומבהירים- "אנחנו גאים בקשר עם ישראל"

ניסיון נוסף להשמיץ את ישראל. ארכיון (רויטרס)

פסטיבל הקולנוע הישראלי בלונדון "סרט" צפוי להיפתח השבוע, אך כעת ייתכן כי קיומו בסכנה. במכתב עליו חתומים יותר מ-40 אמנים ויוצרי קולנוע בריטיים, הביעו היוצרים את מרות רוחם מקיום הפסטיבל שלטענתם ממומן על ידי ישראל ולכן תומך בדיכוי העם הפלסטיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במכתב נטען כי מדינת ישראל מקדמת ותומכת בפסטיבל הסרטים ולכן בקיומו "מתעלמים בתי הקולנוע הבריטים מקריאת ארגוני זכויות פלסטינים להפעיל סנקציות על ישראל, עד שזאת תציית לחוק הבינלאומי ותסיים את הכיבוש המפלה והבלתי חוקי של העם הפלסטיני".

עוד נטען במכתב כי משום שישראל מממנת את הפסטיבל בשיתוף עם השגרירות בלונדון, ישנו קשר ישיר בין בתי הקולנוע המשתתפים בפסטיבל והמדיניות של ממשלת ישראל. "כשבתי הקולנוע מקבלים רווח כספי מהפסטיבל, הם הופכים לשותפים שקטים לאלימות המופעלת כלפי הפלסטינים", נטען. "שיתוף פעולה שכזה הוא אינו מקובל".

"הפסטיבל קיים כבר 4 שנים וארגון ה-BDS מחרים את הפסטיבל משנתו הראשונה", הסבירה ענת קורן, ממארגנות האירוע, לחדשות 2 Online . "יש בתי קולנוע שכבר נכנעו לדרישה, אך יש בתי קולנוע שעומדים לצדנו. הלחצים על בתי הקולנוע קיימים כל הזמן".

רק עוד הזדמנות להשמיץ את ישראל

פסטיבל הקולנוע "סרט", שהתקיים לראשונה בשנת 2012 בלונדון, התרחב השנה וצפוי להתקיים גם בערים ליברפול, לידס ומנצ'סטר. מנסחי המכתב ביקשו להדגיש כי אינם מבקשים להחרים את סרטיהם של יוצרי קולנוע ישראלים בודדים, אלא רק את קיומו של פסטיבל שכזה הנתמך על ידי ישראל.

"הארגון משמיץ את ישראל וטוען שהיא פועלת בצורה לא חוקית בשטחים", הוסיפה קורן. "הממשלה תומכת בפסטיבל מעט מאוד כשרוב התמיכה היא מארגונים חיצוניים ועמותות, אך בכל זאת אנחנו עובדים בשיתוף עם השגרירות. כל דבר ישראלי שפועל פה בלונדון זוכה להתנגדות ואנחנו בסך הכל עוד הזדמנות בשבילם להעביר את המסר שלהם נגד ישראל. אנחנו גאים בקשר לנו עם ישראל וגאים להציג את הדעות השונות הקיימות בישראל".