ארה"ב: "הנייטרליות שלנו לגבי י-ם ברורה"

העליון בארה"ב דחה את עתירתו של מנחם זיבוטופסקי, בן 13 שנולד בי-ם, שדרש לציין בדרכון כי נולד בישראל. מחלקת המדינה אמריקנית טענה כי הפסיקה מנעה "נזק בלתי הפיך" למדיניות ארה"ב בנוגע לירושלים וברשות הפלסטינית חגגו, אך בישראל טענו כי "בימי החרם על ישראל, אנו מצפים שארצות הברית תחזק אותנו"

ארה"ב נגד ההכרה בירושלים. ארכיון (רויטרס)

בישראל מגנים, בארצות הברית וגם ברשות הפלסטינית מברכים: פסיקת בית המשפט העליון האמריקני אמש (שני), שלמעשה קובעת כי ארצות הברית לא מכירה בריבונות הישראלית בירושלים במסמכים רשמיים, עוררה זעם במסדרונות השלטון בירושלים. לעומת זאת, דובר מחלקת המדינה אמר כי אילו בית המשפט היה מכריח את הממשל להכיר בירושלים כבירת ישראל, הדבר היה גורם "נזק בלתי הפיך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בית המשפט העליון האמריקני פסל אתמול באופן סופי את החוק שהיה אמור לאפשר לאזרחים אמריקנים שנולדו בירושלים להגדיר את עצמם כישראלים. בהחלטה קבעו השופטים, ברוב של שישה נגד שלושה, כי רק לנשיא ארצות הברית יש זכות להעניק הכרה רשמית בריבונותה של ממשלה זרה - ובכך שם קץ למאבק משפטי שנמשך כבר 12 שנים.

דובר מחלקת המדינה ג'ף רת'קה אמר כי ההחלטה "מאפשרת להבטיח שעמדתנו בנוגע לנייטרליות של ירושלים נותרת ברורה". לדבריו, "ההחלטה מאשרת את סמכותו של הנשיא בנוגע לדיפלומטיה ומדיניות החוץ. זה תקף למערב ירושלים ומזרח ירושלים, ואין לנו שום שינוי מדיניות להודיע עליו".

גם סאיב עריקאת, בכיר ברשות הפלסטינית, בירך על הפסיקה: לדבריו, "מדובר בהחלטה חשובה מאוד - זהו מסר ברור לממשלה הישראלית, לפיו הכיבוש והסיפוח של ירושלים הם לא חוקיים ועל הממשלה להפסיק מיד את הצעדים הללו כי הם הפרה בוטה של החוק הבינלאומי".

המשפחה שעתרה לבית המשפט העליון

פרקליטת המשפחה: "זו עמדה אבסורדית"

עורכת הדין עליזה לוין, שייצגה את המשפחה בדיון, אמרה כי הפסיקה "מדגישה את הכשל המרכזי במדיניות כלפי ירושלים". לדבריה, "לנשיאים אמריקנים מרשים לשמור על עמדה אבסורדית לפיה אין מדינה שמחזיקה בריבונות בירושלים - דעת הציבור מתירה להם לומר ששום חלק מהעיר, כולל מערב העיר, לא נמצא בישראל".

משפחת זיבוטופסקי היהודית-אמריקנית שעלתה לישראל עתרה לבית המשפט העליון, ודרשה לכתוב בדרכונו האמריקני של הילד מנחם כי הם ילידי מדינת ישראל. לאחר שנדחתה בקשתם הראשונית, עתרו לבית המשפט העליון נגד מחלקת המדינה ומזכיר המדינה ג'ון קרי. השופט קנדי דחה אתמול שוב את העתירה המתוקשרת, וקבע כי "לנשיא יש זכות בלעדית ואקסקלוסיבית" להגדיר את ירושלים כחלק מישראל.

"אני ישראלי ואני רוצה שאנשים יידעו שאני שמח להיות ישראלי ולא נבוך להיות ישראלי", אמר הילד מנחם לפני כשבעה חודשים בדיון קודם. "אם לא יהיה כתוב שנולדתי בישראל, אנשים יחשבו שאני לא גאה להיות ישראלי", הוסיף הילד. האב ארי הוסיף אז: "עברנו לישראל מארצות הברית, אנחנו עדיין גאים להיות אמריקנים ואבל עברנו לישראל כי אנחנו גאים בישראל ויש לנו כבוד לייצג את כל האמריקנים שילדיהם נולדו בירושלים והם רוצים שיצויין כי נולדו בישראל".

בית המשפט העליון בארה"ב, ארכיון (רויטרס)

זעם בישראל: "ירושלים היתה ותמיד תהיה עיר הבירה"

ח"כ מייקל אורן (כולנו) טען כי הפסיקה "מהווה פגיעה בריבונות הישראלית ובברית של ישראל וארה"ב". אורן, שכיהן בעבר כשגריר בוושינגטון ופעל לקידום פנייתם של המשפחה, הוסיף כי מדובר בעיוות שיש לשנות. "אני ויתרתי בשעתו על האזרחות האמריקאית שלי, אך בתי ליה, שעודנה אזרחית אמריקאית, נולדה בירושלים - ישראל, על אף מה שמופיע בדרכון".

שר הקליטה וירושלים זאב אלקין אמר בתגובה להחלטה כי "ירושלים המאוחדת היא בירתה של מדינת היהודים, מדינת ישראל, ותישאר ככזאת לעולמי עד. אני קורא לממשל האמריקאי לאמץ את חקיקת הקונגרס ולהכיר בעובדה פשוטה שהיא אבן היסוד של המורשת היהודית, ואגב גם של המורשת הנוצרית - ירושלים היא לב לבה של ארץ ישראל ובירתה הניצחית של מדינת ישראל".

ראש העיר ירושלים ניר ברקת מחה על ההחלטה וכתב כי "כפי שוושינגטון היא בירת ארה"ב, לונדון בירת אנגליה ופריז בירת צרפת - כך ירושלים היתה ותמיד תהיה עיר הבירה של ישראל, אבל יותר מכך הלב והנשמה של העם היהודי. דווקא בימים אלו כשהאנטישמיות מנסה להרים ראש וה-BDS תומך בעמדות החמאס שמסכנות את שלום העולם ושוללות את קיומה של ישראל, אנחנו מצפים מארה"ב לחזק את מדינת ישראל ולהכיר בירושלים כבירתה".