צפו: כשאובמה ומרקל נפגשו לבירה

מנהיגי שבע המדינות המתועשות מתכנסים בהרי האלפים שבבוואריה כדי לדון בהתחממות הגלובאלית, בקיצוניות במזרח התיכון ובעיקר במעצמה שמנהיגה לא הוזמן - רוסיה של פוטין. נשיא ארה"ב וקנצלרית גרמניה נפגשו לפני הוועידה, וכמיטב המסורת המקומית לגמו בירה ואכלו בייגלה. צפו

מנהיגי שבע המעצמות המתועשות בעולם ייפגשו היום (ראשון) בהרי האלפים בבוואריה כדי לדון בגל האלימות המתחדש באוקראינה ובמשבר החוב ביוון. עוד בטרם תחילתן של שיחות הוועידה שצפויות להימשך יומיים, פגשה המארחת, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, את נשיא ארה"ב ברק אובמה. תחת השמיים הכחולים, כשהם מוקפים במקומיים בלבוש מסורתי, חלקו השניים בירה ואכלו בייגלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בוועידה יידונו גם נושאי בריאות עולמיים, מאיום האבולה ועד האנטיביוטיקה ומחלות טרופיות, וכן יצירת עמדה אחידה מול הקיצוניים במזרח התיכון. אבל המשברים באוקראינה ויוון צפויים להאפיל על הדיונים בשלוס אלמאו, מלון היוקרה בהרים הציוריים של דרום גרמניה, סמוך לגבול האוסטרי."ביומיים הבאים בשלוס אלמאו אנחנו עומדים לדון בעתיד המשותף שלנו", מנה אובמה את הנושאים שעל סדר היום. "נדון בכלכלה העולמית שיוצרת מקומות עבודה והזדמנויות, בשמירה על איחוד אירופאי חזק ומשגשג, במאבק נגד איומי הקיצוניים במזרח התיכון, בנושא שינוי האקלים ובעמידה מול התוקפנות הרוסית באוקראינה".

גם אובמה וגם מרקל הדגישו את החשיבות של מערכת היחסים הגרמנית-אמריקנית. היחסים נפגעו בשנים האחרונות בעקבות גילויים שחשפו ריגול אמריקני בגרמניה, כולל ההאזנה לטלפון הנייד של הקנצלרית.

המפגינים חסמו את כביש הגישה למלון היוקרה (רויטרס)


"המסר שלי לעם הגרמני הוא פשוט", אמר אובמה. "אנחנו אסירי תודה על הידידות שלכם ועל המנהיגות שלכם". אובמה אף הוסיף את הברכה הבווארית המסורתית "Gruess Gute" מול קהל שנאסף בכיכר הכפר. עם זאת, הפסגה לא נערכה ללא הפרעות: המנהיגים והעיתונאים נאלצו להגיע הבוקר לאתר הפסגה במסוק, לאחר שמפגינים חסמו את הכביש הראשי למלון.