כמה שווה הגיטרה ההיסטורית של ג'ון לנון?

בבית המכירות ג'וליאנס מצפים שהגיטרה שעליה ניגן לנון לראשונה כמה מהלהיטים הבולטים ביותר של הביטלס בשנותיהם הראשונות תימכר במאות אלפי דולרים. הגיטרה שנעלמה לפני חמישים שנה, עשתה את דרכה באופן מסתורי לקליפורניה, לידיו של מוזיקאי חובב שעשוי בקרוב להתעשר

ג'ון לנון והגיבסון שעומדת למכירה (Julien's Auctions)

פיסת ההיסטוריה מוצעת לציבור הרחב: הגיטרה האישית של ג'ון לנון, זו שניגנה להיטים רבים של הביטלס, תעמוד למכירה בחודש נובמבר הקרוב, דבר שגרם לאספנים רבים להתחיל לפנטז על רכישתה במחיר שעשוי להגיע ל-800 אלף דולרים. הגיטרה עשתה את דרכה לקליפוניה לפני חמישים שנה, והגיע לידיו של מוזיקאי חובב שעשוי בקרוב להפוך לאיש עשיר מאוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בגיטרה אקוסטית מסוג גיבסון J-160E שתעמוד למכירה בבית המכירות הפומביות ג'וליאנס, המתמחה במכירות של פריטים מעולם הבידור. בבית המכירות טוענים שלנון וחברו ללהקת הביטלס ג'ורג' הריסון קנו את אותה הגיטרה בשנת 1962 בחנות לכלי נגינה בליברפול, אז הם שילמו עבורה 161 ליש"ט בלבד.

לנון ניגן על הגיטרה הזו כאשר הקליט והופיע עם כמה מהלהיטים המוכרים ביותר בתחילת דרכה של הלהקה, שירים כמו "Love Me Do" או "P.S. I Love You". כאשר לנון ומקרתני חיברו ביחד שירים כמו "She Loves You" ו "All My Loving", זו הגיטרה שעליה הם פרטו את האקורדים הראשונים, אקורדים שהדהדו ברחבי העולם. 

הגיבסון האקוסטית מסוג J-160E (Julien's Auctions)

הגיטרה של אריק קלפטון עדיין מחזיקה בשיא

מי שמוכר את הגיבסון הזו הוא מוזיקאי חובב מסאן דייגו בשם ג'והן מקקאו, שקנה את הגיטרה בשנת 1970 ולא ידע שיש בידו אוצר. מרטין נולאן, מנהל בית המכירות, מספר שלא ברור איך הגיטרה עשתה את דרכה עד קליפורניה, אבל אין לו שום ספק שמדובר בכלי הנגינה ההיסטורי. נולאן אמר את הדברים אחרי מחקר שהוא ואנשיו ערכו במשך חודשים בהם הם בחנו את הצליל, קטעי וידאו של לנון וראיונות שנערכו עם מומחים ודמויות שליוו את לנון באותם הימים.

"אין ספק, זו אחת הגיטרות ההיסטוריות החשובות ביותר שעמדה למכירה פומבית", אומר אנדי באביוק, מומחה לכלי נגינה ולביטלס שסייע במחקר על הגיטרה. הוא סיפר שבעבר כבר נמכרו כלי נגינה שהיו שייכים לארבעת המופלאים מליוורפול בסכומים של שש ספרות, דבר שצפוי לקרות גם הפעם. רק בשנה שעבר נמכרה הגיטרה של ג'ורג' הריסון בסכום של 600 אלף דולרים.

בשנת 2004 נמכרה במכירה פומבית גיטרת הפנדר של אריק קלפטון שהייתה ידועה בשם "Blackie" בסכום שיא של 959,500 דולרים במכירה פומבית. בבית המכירות מקווים שהמורשת של הביטלס ושל לנון המנוח, תצליח לשבור את השיא - ולחצות את רף מיליון הדולרים.