הקרב של ארדואן: הקלפיות בטורקיה נפתחו

מיליונים מאזרחי טורקיה יבחרו היום את נציגיהם בפרלמנט, בבחירות שנחשבות לגורליות במיוחד עבור עתידה של המדינה. מפלגת השלטון של הנשיא ארדואן מקווה לזכות בלפחות שני שלישים מהמושבים, מה שיאפשר לה לשנות את שיטת המשטר ולהעניק לארדואן סמכויות נוספות

טורקיה בוחרת. ארכיון (רויטרס)

אזרחי טורקיה ילכו היום (ראשון) לקלפיות כדי להצביע בבחירות לפרלמנט - הצמודות ביותר בעשור האחרון, שלמעשה מהוות מבחן אמון לנשיא רג'פ טאיפ ארדואן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

הבוקר נפתחו הקלפיות ברחבי המדינה, כשכבר אמש החלו לאכוף ברחבי טורקיה את האיסור על תעמולה ברחובות. עוד קודם לכן, במהלך סוף השבוע, השתתפו ראשי המפלגות בעצרות האחרונות.

הבחירות הנוכחיות נחשבות גורליות במיוחד כי הן צפויות לקבוע את שיטת המשטר במדינה. אם תזכה מפלגתו של הנשיא ארדואן לרוב של שני שליש מהמושבים בפרלמנט, הדבר יאפשר לו לשנות את החוקה.

במידה ומפלגת השלטון תאבד מכוחה ולראשונה מזה עשור לא תזכה ב-276 מושבים בפרלמנט, היא לא תוכל להקים ממשלה לבדה ותיאלץ לפנות למפלגות אחרות כדי להקים קואליציה.

יזכה ברוב? ארדואן (רויטרס)

ארדואן שואף לחזק את כוחו

בשלב זה מקווה ארדואן כי מפלגתו, מפלגת הצדק והפיתוח האסלאמית (AKP), תזכה בלפחות שני שלישים מהמושבים בפרלמנט. אם המפלגה תזכה ברוב שכזה, ארדואן יוכל ליישם את אותם שינויים בשיטת הממשל, בדגש על חיזוק תפקיד הנשיא.

על פי החוקה הנוכחית בטורקיה, תפקידו של הנשיא ארדואן הוא בעיקר סמלי - בדומה לשיטה הנהוגה בישראל. בשנים האחרונות האשימו מנהיגי אופוזיציה טורקים את ארדואן בכך שהוא חורג מסמכותו ופועל לפגוע בחוקת המדינה.

הסקרים האחרונים שהתפרסמו בטורקיה הראו כי מפלגת השלטון צפויה לזכות בפחות משני שלישים ממושבי הפרלמנט. בחלק מהסקרים מקבלת מפלגתו של ארדואן אף פחות מ-276 מושבים, המספר שיאפשר לה להקים ממשלה לבד.