תערוכה בפולין: תופסת בעירום בתא גזים

התערוכה במוזיאון בקרקוב מציגה סרטון שבו גברים ונשים ערומים משחקים במקום בו הושמדו יהודים. למרות זאת, התערוכה זוכה לחסות שגרירות ישראל בפולין. "למרות תמיכתי בחופש הביטוי, יש חלקים בתערוכה שהם דוחים ופוגעניים", אמרה יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה קולט אביטל, שדורשת להסיר את הסרטון או את החסות

אם אתם מבקרים במקרה בקרקוב שבפולין בימים אלה, לא בטוח שתרצו לקפוץ למוזיאון לאמנות מודרנית בעיר. במקום נפתחה לפני שבועיים תערוכה שבה מוצג סרטון בו נראים גברים ונשים ערומים משחקים בתאי גזים בהם הושמדו יהודים במלחמת העולם השנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתערוכה, שכותרתה "Poland - Israel - Germany: The Experience of Auschwitz", משתתפים אמנים מישראל, גרמניה ופולין. בשל כך, אחד מהגופים שנותנים חסות לתערוכה הזו היא שגרירות ישראל בפולין.

בסרטון נראים גברים ונשים ערומים לחלוטין נכנסים בזה אחר זה לתא גזים, ואז משחקים זה עם זה תופסת. בסוף הסרטון נכתב כי הוא צולם בתא גזים ובמרתף של בית.

יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה, קולט אביטל, פנתה לשגרירות ישראל בפולין כדי לקבל הבהרה מדוע מדינת ישראל פורסת חסות על תערוכה שבה מיצג כזה. "הבנתי שהיצירות לא נבחרו על ידי השגרירות או משרד החוץ", אמרה אביטל לחדשות 2 Online. "עם זאת, ולמרות תמיכתי בחופש הביטוי, יש חלקים בתערוכה שהם דוחים ופוגעניים".

לדברי אביטל, לא ראוי היה לתת חסות ישראלית באופן אוטומטי לתערוכה זו. "אני מצפה מהשגרירות להסיר את חסותה או לחילופין לדרוש מאוצרי ומארגני התערוכה להסיר את הסרטון באופן מיידי", אמרה.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: מדובר ב"מיצג אומנות" מעורר שאט נפש. זהו ניסיון מכוער לייצר פרובוקציה תוך שימוש ציני בתאי גזים כתפאורה לאמירה מכוערת וחסרת כל ערך. אנו פועלים בכל הדרכים העומדות לרשותינו להסרת המיצג.