משחק מקדים: קובה וארה"ב על המגרש

נבחרת קובה בכדורגל אירחה את קבוצת קוסמוס מניו יורק למשחק שהמשמעויות הסמליות שלו עלו בהרבה על אלו הספורטיביות. 5 שערים הובקעו, רובם לרשת הקובנית, אבל רגע השיא הגיע כשההמנון האמריקני התנגן באצטדיון בהוואנה. מי שיזמו את המשחק היו כוכב העבר וכוכב ההווה של הקבוצה מניו יורק – פלה הברזילאי וראול מספרד

במשחק כדורגל שנערך אמש (שלישי) ניצחה קבוצת "קוסמוס" את נבחרת הכדורגל של קובה 1-4 במשחק ידידות שהיה חסר כל חשיבות ספורטיבית - אבל עמוס בחשיבות היסטורית, סמלית ודיפלומטית. רגע השיא של האירוע הגיע עוד לפני תחילת המשחק - כשההמנון האמריקני התנגן באצטדיון פדרו מררו בקובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשחק, שהתקיים בבירה הוואנה, לא יכול היה להתקיים עד לפני מספר חודשים. יותר מ-50 שנה נמשכה העוינות הקשה בין ארצות הברית לבין השכנה מדרום-מזרח שעדיין נשלטת על ידי ממשל קומוניסטי.

מי שיזם את האירוע, שבמהלכו התנופפו שני דגלי המדינות זה לצד זה, הוא כוכב העבר הברזיאלי פלה - ששיחק גם בעבר כחלוץ קבוצת קוסמוס. הדמות המרכזית על כר הדשא הייתה השחקן ראול - לשעבר חלוץ ריאל מדריד וקפטן נבחרת ספרד והיום הסמל של קוסמוס.

בחודש דצמבר האחרון הודיעו נשיא ארצות הברית ברק אובמה והנשיא הקובני ראול קסטרו על שיקום היחסים הדיפלומטיים בין המדינות - יחסים שנותקו ב-1961. בשבוע שעבר הודיעה הארצות הברית על הוצאת קובה מרשימת המדינות תומכות הטרור.

קובה רחוקה מלהיות מעצמת כדורגל. מאז 1983 היא לא הופיעה במונדיאל והספורט האהוב והפופולרי ביותר באי הקריבי הוא דווקא בייסבול. כעת מקווים באי לבואה של קבוצת בייסבול אמריקנית במטרה לנקום על ההפסד הספורטיבי ולהמשיך לקדם את היחסים.