נשיא פיפ"א ספ בלאטר התפטר

רעידת אדמה בכדורגל: בצל פרשת השחיתות המרחפת מעל הארגון שבראשו הוא עומד, כינס נשיא פיפ"א מסיבת עיתונאים דרמטית שבה הודיע על כוונתו לעזוב את התפקיד. רק בשבוע שעבר נבחר לכהונה חמישית, בחירות חדשות יתקיימו בקרוב

טלטלה בעולם הכדורגל: נשיא פיפ"א ספ בלאטר (79), שנבחר לכהונה חמישית ביום שישי האחרון, הודיע הערב (שלישי) במפתיע על החלטתו להתפטר מתפקידו. במסיבת עיתונאים בציריך אמר בלאטר כי יפעל לקיום בחירות חוזרות לתפקיד נשיא פיפ"א בהקדם האפשרי. "פיפ"א הייתה כל החיים שלי", אמר בלאטר, "הדבר החשוב ביותר עבורי הוא הארגון והכדורגל מסביב לעולם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החלטתו של בלאטר מגיעה על רקע חשיפת פרשת השחיתות בצמרת פיפ"א. רשויות החוק האמריקניות עצרו בימים האחרונים שבעה בכירים בארגון, בהם שני סגני נשיא בהתאחדות הכדורגל העולמית וחבר בכיר נוסף בפיפ"א בחשד שקיבלו שוחד בסך 150 מיליון דולר תמורת מכירת זכויות שידור של משחקים.

עוד עלה חשד שרוסיה וקטאר נבחרו לארח את משחקי הגביע העולמי ב-2018 וב-2022 באופן לא כשר - והביסו את אנגליה וארה"ב, שהגישו מכרזים לאירוח הטורניר.

בלאטר נבחר לכהונה חמישית כנשיא פיפ"א בתום הצבעה צמודה ומתוחה, לאחר שהנסיך הירדני עלי קרא עליו תיגר. בסיבוב הראשון הוביל בלאטר 113-73, אך לא זכה ברוב הדרוש וסיבוב הצבעה שני הוכרז. למרות התמיכה שקיבל מצד רבות ממדינות ערב, החליט הנסיך הירדני לפרוש ובלאטר הנרגש הוכתר כזוכה.

בלאטר: "המום מההאשמות"

יממה לאחר ניצחונו בציריך, מתח בלאטר ביקורת על רשויות החוק בארצות הברית המובילות את חקירת השחיתות בארגון. בריאיון לרשת השוויצרית RTS תקף בלאטר את התובעת הכללית האמריקנית לורטה לינץ' ורמז כי העיתוי להפיכת החקירה לגלויה, ימים ספורים בלבד לפני הבחירות לראשות הארגון, לא היה מקרי.

"אני בהלם מההאשמות של לינץ'", אמר בלאטר בהתייחסו לטענת התובעת הכללית האמריקנית שאמרה כי בכירים בפיפ"א "מכרו את הכדורגל העולמי" עבור אינטרסים אישיים.

העניק מונדיאל מפוקפק לקטאר (רויטרס)

"כנשיא, אני לעולם לא אצהיר הצהרות שכאלה על ארגון מבלי שיש לי הוכחות ומבלי לדעת בוודאות שזה אכן מה שקרה", הוסיף בלאטר ההמום. "עם כל הכבוד, אם יש לאמריקנים חשודים בפרשה שהם אזרחי ארצות הברית, עליהם לעצור אותם שם ולא בציריך, כשאנחנו עורכים את הכינוס הבינלאומי".

"האמריקנים היו מועמדים לאירוח מונדיאל 2022 ופסידו, האנגלים היו מועמדים לארח ב-2018 ולא זכו - לכן לא מפתיע שהחשדות נגד בכירים בפיפ"א מדווחים בעיקר במדינות האלה", האשים בלאטר. בנוסף לכך טען כי ארצות הברית היא שעומדת מאחורי מועמדותו של הנסיך הירדני מולו. "ארצות הברית היא המממנת הראשית של הממלכה ההאשמית, כך שזה לא מריח טוב שדווקא הוא זה שהתמודד מולי", אמר.