ארה"ב: שוטרים הפילו אישה הרה על בטנה

סרטון מטריד נוסף של אלימות משטרתית כלפי אפרו-אמריקנים נחשף: בתיעוד נראים השוטרים כשהם עוצרים בכוח אישה בחודש השמיני להיריונה מכיוון שלא הזדהתה, למרות שאמרה לשוטרים "אל תיגעו בי, אני בהריון". לאחר התקרית, שהסתיימה לבסוף ללא אישום, טענה האישה: "התייחסו אליי כמו לחיה, חשבתי שהם הרגו לי את התינוקת"

המריבה בחניון הסתיימה במעצר אלים של אישה הרה: ארגון זכויות אדם בארה"ב חשף תיעוד של תקרית אלימה נוספת בין שוטרים לבין אישה ממוצא אפרו-אמריקני. הסרטון, בו השוטרים עצרו את האישה והשכיבו אותה על בטנה למרות שציינה בפניו כי היא בהיריון, פורסם בימים האחרונים ברשת CNN והוגדר כ"מטריד במיוחד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי העדויות מהזירה, הרקע למעצר הוא ויכוח בין שתי נשים על מקום חנייה בשעה שהשתיים הורידו את ילדיהן בבית ספר בעיר בארסטו שבקליפורניה לפני כארבעה חודשים. המשטרה הוזעקה לזירה על ידי אמא לבנה שהתלוננה כי אמא אחרת ממוצא אפרו-אמריקני, שהייתה אז בחודש השמיני להיריונה, גרמה נזק לרכבה ונהגה באופן מסוכן.

האישה המתלוננת אמרה לשוטרים: "היא הבהילה אותי לגמרי והתנהגה כמו משוגעת, ולכן התקשרתי למשטרה". השוטר אמר לאישה המתלוננת כי "אני לא רואה שום פשע פה - אני הולך לתעד את שמה ואת הסיפור שלה, אבל אני די בטוח שתאשימו אחת את השנייה". כאשר ניגשו השוטרים לאישה האפרו-אמריקנית, שרלינה מישל קוקס בת ה-29, החל בין הצדדים העימות שהסתיים במעצר.

קוקס בת ה-29 צעקה בסרטון לעבר השוטרים: "אל תיגעו בי, אני בהיריון". למרות בקשותיה, שני השוטרים עצרו אותה תוך הפלתה על הרצפה ועל בטנה. במשטרה המקומית טענו כי סיבת המעצר היא שקוקס לא הזדהתה בשמה המלא, אך עורכי דינה של קוקס הדגישו כי על פי החוק המקומי היא לא הייתה חייבת להזדהות מכיוון שבאותו שלב היא לא הייתה חשודה בפשע.

"התייחסו אליי כמו מפלצת" (CNN)

"התייחסו אליי כמו חיה, הרגשתי כאילו הרגו לי את התינוקת"

הרשויות המקומיות גיבו את המשטרה וטענו כי השוטרים "פעלו באופן הולם - זה ברור שגברת קוקס התנגדה באופן אגרסיבי למעצר". עוד הדגישו בעירייה כי "האירוע לא קשור לסוגיית הגזע, בניגוד להאשמות - אנו קהילה מגוונת וכך גם המשטרה שלנו, ואנחנו עומדים מאחורי מחוייבות המשטרה להגן ולשרת את כל האזרחים". למרות הגיבוי הפומבי, הרשויות החלו בחקירה פנימית.

בארגון "איחוד זכויות האדם" באמריקה (ACLU) טענו כי מדובר במעצר בניגוד לנהלים, שנובע ממניעים גזעניים. הארגון חשף את הסרטון מהתקרית שאירעה לפני ארבעה חודשים, לאחר שהשיגו את התיעוד ממצלמתו של אחד השוטרים.

בתחילה הואשמה קוקס בהתנגדות למעצר, אך האישום בוטל לפני כחודש. בחודש מרס, חודשיים לאחר התקרית, נולדה בתה הבריאה של קוקס שככל הנראה לא נפגעה בתקרית. קוקס אמרה בריאיון לרשת CNN לאחר פרסום הסרטון כי השוטרים התייחסו אליה "כמו חיה או מפלצת, כאילו אני לא בן אדם. הייתי בכאב נורא והרגשתי כאילו הם הרגו את התינוקת שלי".

שתי הנשים האשימו אחת את השנייה באיומים והציגו גרסאות סותרות, אך לדברי קוק השוטרים האמינו רק לאמא הלבנה: "הם לקחו את המילה שלה על פניי, הם מיד הניחו שאני אשמה. אני הולכת לעזוב את העיר בימים הקרובים".