אירן: "לא נאפשר גישה למתקני צבא"

מזכיר המדינה האמריקני קרי ושר החוץ האירני זריף נפגשו בז'נבה על מנת לדון בפרטים האחרונים של הסכם הגרעין. בינתיים הנציגים האירניים מקשיחים עמדות ומתנגדים לבדיקות של פקחים בבסיסי צבא ולתשאול של מדענים מקומיים

קרי וזריף , ארכיון (רויטרס)

שיחות הגרעין בין המעצמות לאירן שוב נכנסות להילוך גבוה, חודש לפני תאריך היעד: היום (שבת) נפגשו בז'נבה מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ושר החוץ האירני מוחמד זריף, על מנת לדון במתווה הסופי שאמור להיחתם ולאפשר לאירן להמשיך בתכנית הגרעין האזרחית שלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפגישה בין הצדדים מתרחשת חודש בדיוק לפני המועד שבו אמורים הצדדים לחתום על ההסכם הסופי. בתחילת אפריל סיכמו אירן, ארה"ב, בריטניה, צרפת, גרמניה, רוסיה וסין על הסכם המסגרת, אך הותירו מספר סוגיות על השולחן, שכעת דנים בהם הנציגים.

עם זאת נראה שהאירנים ממשיכים להקשיח עמדות: הממונה על המשא ומתן מטעם אירן, עבאס אראקצ'י, התייחס לאחת מנקודות המחלוקת בין הצדדים ואמר שארצו לא תאפשר למשגיחים לפקח על מתקני הצבא במדינה.

מדענים יתושאלו? ארכיון (רויטרס)

לפני ימים אחדים הצהירו נציגים רשמיים בצרפת כי הם מתנגדים בתוקף לכל הסכם שבמסגרתו אירן לא תאפשר גישה מלאה לפקחי הגרעין של האו"ם, הן למתקני הגרעין והן לבסיסי הצבא של הרפובליקה האסלאמית.

"כל תשאול של מדעני גרעין הוא מחוץ לתחום, כך גם ביקור של פקחים בבסיסי הצבא", הדגיש היום הנציג האירני בתגובה לדרישה הצרפתית. הוא שב והדגיש כי בין הצדדים עדיין קיימים פערים משמעותיים, שעליהם ידונו בחודש הקרוב.

דבריו עולים בקנה אחד עם אלה של מנהיגה העליון של אירן, האייתולה עלי חמינאי, שדחה בשבוע שעבר את האפשרות של הגעת הפקחים לארצו. באירן מדווחים כי ייתכן והמועד שעליו סוכם, 30 ביוני, יידחה פעם נוספת, וזאת על מנת למצות את המגעים.