שיטפונות קטלניים בטקסס: הרוגים, חסרי בית - ונזקים עצומים לרכוש

בארצות הברית מתקשים להתמודד עם כמויות המים העצומות במדינת טקסס: 21 נהרגו, רבים אחרים נפצעו - ומאות נותרו ללא קורת גג לאחר שרחובות הפכו לנהרות כתוצאה מהגשמים העזים. הנשיא אובמה הכריז על עשרות אזורים במדינה מוכי אסון. חשש מהתחדשות הגשמים העזים

הרוגים, פצועים ומאות חסרי בית בשיטפונות ענק: אזורים רבים במדינת טקסס שבארצות הברית סובלים בשבוע האחרון מהצפות אדירות שנגרמו עקב מזג אוויר חריג וכמויות גשמים עצומות. כמויות המים האדירות שירדו הפכו רחובות לנהרות, סחפו אחריהם בתים ואלפי מכוניות - וגרמו גם לנפגעים בנפש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

21 בני אדם נהרגו עד כה בשיטפונות העזים שהעלו נהרות על גדותיהם ושהובילו לכך שתושבים רבים אולצו להתפנות מבתיהם ולהימלט על נפשותיהם. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הכריז הלילה (שבת) על מספר אזורים בטקסס שנפגעו מהשיטפונות העזים כאזורים מוכי אסון. משמעות המהלך היא שכעת יוכל הממשל בוושינגטון להקצות כספי סיוע לתושבי האזור הרבים שנפגעו.

סופות עזות שפקדו את צפון טקסס ביומיים האחרונים הורידו שם כמויות גשם עצומות שהציפו במהרה נהרות שעלו על גדותיהם. באזור דאלאס, ירדה כמות גשם חריגה של קרוב ל-18 סנטימטרים. סמוך לעיר נתקעו אמש אלפי מכוניות למשך שעות כתוצאה מהצפה שחסמה את אחת מהדרכים הראשיות. "אני מרגישה שאני נמצאת על אי ולאף אחד לא אכפת", סיפרה ונסה פטרסון שנתקעה על הכביש המוצף עם בנה הקטן, בן חצי שנה.

אלפי מכוניות נתקעו בכבישים המוצפים (טוויטר)


"הכרזתי על למעלה מ-70 מחוזות בטקסס כאזורים מוכי אסון", אמר המושל גרג אבוט. "רבים במדינה חוו הרס רב, נפצעו או אפילו נהרגו כתוצאה ממזג האוויר החריג שפוקד את מדינתנו ימים ארוכים". 

החשש: גל נוסף של שיטפונות עזים

מאות מתושבי טקסס ערוכים לבלות לילות נוספים תחת מחסה מפני המים השוצפים, שהפכו רחובות במדינה לנהרות, סחפו אחריהם אלפי מכוניות ואף בתים. ראש עיריית וורטון, 100 קילומטרים דרומית ליוסטון, הוציא צו המורה לפנות לפחות 900 תושבים שמתגוררים בסמוך לנהר קולורדו, שעלה על גדותיו והחל להציף את העיר כבר שלשום. גם בעיר רוזנברג הסמוכה, הורו לתושבים החיים ליד נהר הברזוס להתפנות במהרה.

מזג האוויר הסוער בטקסס כבר שיאים של גשם לחודש מאי - במיוחד אחרי תקופה ארוכה בה סבלה אחת המדינות הגדולות והמשפיעות ביותר על שוק האנרגיה האמריקני מבצורת ממושכת. השירות המטאורולוגי המקומי אף מזהיר מהתחדשות הגשמים - מה שעלול להוביל להמשך השיטפונות ולהתפשטותם למדינות סמוכות.