"בלמנו עוד פרובוקציה פלסטינית"

ראש הממשלה בירך על ביטול המהלך להשעיית ישראל מהכדורגל העולמי, קרא למשא ומתן ישיר עם הפלסטינים והבהיר כי "בדרך של כפייה ועיוות האמת השלום לא יושג". הנשיא ריבלין עקב במתח אחר הדיונים ושמח על התוצאה: "הנסיונות לפגוע בבטן הרכה של ישראל נכשלו וייכשלו"

"המאמץ הוכיח את עצמו" (פלאש 90 מרים אלשטר, רויטרס)

"ניצחון גדול, בעיקר לספורט": בכירי המערכת הפוליטית והספורטיבית בישראל בירכו על הסרת האיום להרחקת ישראל מתחרויות הכדורגל הבינלאומיות. ההחלטה הפלסטינית להסיר את הדרישה להשעיית ישראל התקבלה תחת לחץ מדיני כבד - כך הודה גם יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב, שלחץ את ידו של מקבילו הישראלי עופר עיני. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "'המאמץ הבינלאומי שלנו הוכיח את עצמו והביא לכישלון ניסיונה של הרשות הפלסטינית להדיח אותנו מפיפ"א".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו הודה לעיני ולשאר חברי המשלחת, והביע תקווה כי המחלוקות מול הפלסטינים ייפתרו בדיאלוג ישיר: "מדינת ישראל מעוניינת בשלום שיבטיח את ביטחון אזרחיה, אך בדרך של כפייה ועיוות האמת הוא לא יושג. הדרך היחידה להשיג שלום היא לפתוח במשא ומתן ישיר בין הצדדים".

לדבריו, "הפרובוקציה הפלסטינית הזאת מצטרפת לצעדים החד-צדדיים שמבצעים הפלסטינים במוסדות בינלאומיים נוספים. כל עוד הם נוקטים בצעדים האלה הם רק מרחיקים את השלום במקום לקרב אותו. בזמן שהקהילה הבינלאומית קוראת לבצע צעדים בוני אמון, הפלסטינים משיבים לה פעם נוספת בניסיון לבצע צעדים חד צדדיים שפוגעים ביכולת לקדם הסדר באזור".

ריבלין: "בספורט מנצחים רק על המגרש"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, חובב כדורגל ידוע, שוחח עם עיני זמן קצר לאחר ההצבעה בה הוחלט על הקמת ועדה במקום הרחקת ישראל מהכדורגל הבינלאומי: "חיזקתי את ידיו על תוצאה ראויה במשחק קשה שיכול היה להיגמר אחרת לגמרי". הנשיא הוסיף כי "בספורט מנצחים רק על המגרש. תוצאות המהלך בפיפ"א מוכיחות שהנסיונות לפגוע בבטן הרכה של ישראל נכשלו וייכשלו". 

שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב, בירכה את ראשי פיפ"א ואופ"א (התאחדות הכדורגל האירופאית) "על כך שלא איפשרו היום דריסת רגל של הפוליטיקה בספורט. מדובר בארגון שחרט על דגלו להיות גשר לשלום". רגב הוסיפה כי "זהו ניצחון גדול בעיקר לספורט" והזמינה את רג'וב לפגישה מקצועית בה ידונו בבעיות "למען כלל הספורטאים במטרה להביא להישגים טובים יותר".

"שעות לפני כניסת השבת התבשרנו בשורות טובות", כתבה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי בעמוד הפייסבוק שלה. "אני מברכת את אנשי המשרד ואת אנשי ההתאחדות ובראשם היו"ר עופר עיני שעמלו רבות בשביל לסכל הצעה אבסורדית זו". שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ הגיב באופן קצת פחות דיפלומטי: "ג'יבריל רג'וב ניכשל במזימתו לסילוק ישראל מפיפ"א. עכשיו הזמן לכלוא אותו במוקטעה ולתת לו לשחק סטנגה עם החברים!"

רג'וב וה"כרטיס האדום" לישראל (רויטרס)

"לחצתי את ידו של רג'וב מתוך אמונה"

עופר עיני, יו"ר ההתאחדות, אמר לאחר לחיצת היד ההיסטורית עם מקבילו הפלסטיני כי "ההישג הזה מגיע אחרי עבודה מאומצת שנמשכה שבועות ארוכים מצד אנשי ההתאחדות, משרד החוץ וכמובן תרומתו המשמעותית של ראש הממשלה. זה יום שמח לכל מי שאוהב כדורגל ומאמין שהשלום אפשרי. לחצתי את ידו של רג'וב מתוך אמונה וכנות שאפשר אחרת. זאת עת לחגוג, אבל לזכור שאנחנו נמשיך לתרום ככל יכולתנו לטובת הכדורגל".

רתם קמר, מנכ"ל ההתאחדות, הוסיף: "אני שמח על הסרת האיום ועל כך שהכדורגל שלנו וההתאחדות נהנים מלגיטימיות מלאה. גורמים רבים, ובראשם אנשי ההתאחדות, אנשי משרד החוץ ומשרד ראש הממשלה עשו לילות כימים לטובת הכדורגל הישראלי".

יו"ר "ישראל ביתנו", שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, אמר כי "המהלך הפלסטיני הוא המשך ישיר לשימוש שעשו הפלסטינים מאז ומתמיד בספורט נגד ישראל. הפלסטינים, שלא היססו לנצל אפילו את האולימפיאדה כדי לרצוח ספורטאים ישראלים, מנסים להלך אימים ולפגוע בישראל ומנצלים לשם כך כל פורום בינלאומי". ליברמן שיבח את המשלחת הישראלית שהצליחה לנצח "במשחק לא ספורטיבי".

גלאון הזהירה: "לא יכולים לטמון את הראש בחול"

לעומתם, יו"ר מרצ זהבה גלאון הזהירה מפני החלטות עתידיות וחמורות יותר: "העובדה שישראל הייתה היום בסכנת הדחה מהשתתפות בתחרויות בינלאומיות של הספורט הפופולרי ביותר בעולם בגלל מדיניות הכיבוש וההתנחלויות, הפרת זכויות אדם וגזענות צריכה ללמד אותנו שלא לעולם חוסן".

לדברי גלאון, "ישראל לא יכולה להמשיך לטמון את הראש בחול ולהגיד שכל העולם נגדנו". יו"ר מרצ ציינה כי הישראלים הסכימו לרוב הדרישות הפלסטיניות על מנת לסכל את ההצבעה: "לא רחוק היום בו החברה הישראלית תצטרך להחליט האם לטובת ההתנחלויות שווה להקריב את הלגיטימציה הבינלאומית של ישראל. הלחצים הבינלאומיים שמפעילים הפלסטינים הם תוצאה ישירה של המדיניות של ממשלת ישראל, שלא עושה כלום כדי לקרב אותנו לסיום הכיבוש וחושבת שאפשר להמשיך לשדר עסקים כרגיל".