היום ההצבעה: ישראל תושעה מפיפ"א?‬

‫ב-11:00 (שעון ישראל) צפויים להצביע בציריך נציגי המדינות בהתאחדות הכדורגל העולמית על הצעת הפלסטינים. כדי שזה יקרה דרושים לפחות 75% מ-209 הנציגים בפיפ"א. בינתיים, נמשכים המגעים עם ראשי הארגון. מה הפלסטינים דורשים, מה ישראל מבטיחה ומה יהיו ההשלכות הצפויות של המהלך?‬

נמשכים עד הרגע האחרון המגעים בקונגרס פיפ"א (התאחדות הכדורגל העולמית) בציריך, כדי לנסות להגיע להסכם שייתר את הצורך בהצבעה על השעיית ישראל מהארגון היום (שישי). ההצבעה: ב-11:00 (שעון ישראל).

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בישראל טענו אתמול בערב שהגישו לפלסטינים הצעה ובה ארבעה סעיפים, בהם גם הקלות במעבר שחקנים פלסטינים וציוד. הפלסטינים, לדברי ישראל, הערימו קשיים והוסיפו תנאים שישראל לא יכולה להסכים להם, כמו פירוק קבוצות כדורגל שמעבר לקו הירוק וכן בקשה שפיפ"א תפנה לאו"ם ותבקש להגדיר גבולות ברורים בין ישראל לפלסטינים.

שני הצדדים מפעילים לחץ על ראשי פיפ"א לקראת ההצבעה היום. הפלסטינים דורשים הצבעה על השעיית ישראל ואילו ישראל מבקשת הצבעה על הסעיפים שהציעה לפלסטינים, כך שלפי שעה לא ברור על מה לבסוף יצביעו בקונגרס.

יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטיני, ג'יבריל רג'וב, אמר כי אי אפשר להאמין לראש הממשלה בנימין נתניהו ו"אי אפשר להאמין שישראל באמת תעמוד בהתחייבויותיה". עוד אמר ש"ישראל היא זו שעושה פוליטיקה מהספורט". אתמול הזהיר נתניהו מפני התמוטטותה של התאחדות הכדורגל העולמית, אם זו תערב את הפוליטיקה בספורט ותחליט להרחיק את ישראל. "הניסיון לפגוע בישראל דרך פיפ"א יהרוס אותה", אמר.

כל 209 נציגי ההתאחדויות הרשומות בפיפ"א הגיעו לקונגרס. רק אם 157 נציגים ומעלה, שהם 75%, יצביעו בעד ההצעה הפלסטינית, ישראל תושעה מפעילות. ואלה ההשלכות העיקריות:

1. הרחקה של הנבחרת - הרחקה לאלתר מכל מפעל בינלאומי, כולל מוקדמות יורו 2016 שמתנהלות כעת.

2. הרחקה של קבוצות הליגה ממפעלים בינלאומיים - במקרה כזה הנציגות הישראליות לא יוכלו לקחת חלק בליגת האלופות ובליגה האירופית החל מהקיץ הקרוב (מכבי ת"א, בית"ר ירושלים, הפועל באר שבע והפועל קריית שמונה).

3. שחקנים זרים חדשים לא יוכלו להגיע לישראל, משום שלא יהיה ניתן להוציא עבורם אישור מעבר מפיפ"א. 

בלאטיני (רויטרס)

בתוך כך, במסגרת הקונגרס היום צפויה להיערך גם הצבעה לתפקיד נשיא פיפ"א. הנשיא המכהן ספ בלאטר מתמודד על כהונה חמישית, כשכל זה קורה בצל פרשת השחיתות הגדולה שנחשפה השבוע. בלאטר נאם אתמול ואמר כי אינו יכול להיות אחראי לכל המתרחש בפיפ"א, וכי החקירות הן בגדר נקודת מפנה לארגון.

מנגד, נשיא אופ"א מישל פלטיני קרא למדינות החברות להצביע נגד בלאטר בבחירות היום. בנוסף, הפרשה של פיפ"א הובילה אתמול לעימותים חזיתיים בין מדינות, כשראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון קרא לבלאטר להתפטר, ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין האשים את האמריקנים בניסיון מכוון לפגוע במונדיאל 2018, שאמור להיערך ברוסיה.