המאייר הראשי של שארלי הבדו פורש

המאייר שפירסם את הקריקטורה של הנביא מוחמד במגזין הצרפתי שארלי הבדו וזעזע את העולם המוסלמי, עד כדי כך שמחבלים ביצעו טבח במשרדי המערכת ורצחו 11 מחבריו, פורש מהמגזין. "אני עדיין חושב על חבריי, חושב מה הם עשו, מה קרה באותם הרגעים, הלילות שלי הם לילות ללא שינה", סיפר המאייר לוז בריאיון הפרישה שלו

"זה קשה מנשוא". לוז (רויטרס)

לוז, המאייר הראשי של שארלי הבדו שצייר את האיור הראשון של מוחמד על שער הגיליון והצית את גל השנאה - עוזב את המגזין. לוז התייחס לתקיפה הקטלנית שאירעה במערכת העיתון בעקבות הקריקטורות של מוחמד ואמר שהוא עוזב את המגזין כי זה פשוט "קשה מנשוא". לוז, או בשמו המלא רנאלד לוזייר, עובד במגזין השנוי במחלוקת מאז 1992, אבל בחצי השנה האחרונה, מאז שנרצחו 11 מחבריו למערכת בפיגוע בפריז, הוא לא מצליח לישון בלילות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לליברסיון הצרפתי אמר לוז: "אני עדיין חושב על חבריי, חושב מה הם עשו, מה קרה באותם הרגעים, הלילות שלי הם לילות ללא שינה. כל מהדורה שלנו היא עינוי בשבילי, כיוון שהם לא איתנו". לוז מספר שמאז הרצח, הוא לא הרשה לעצמו להתאבל כראוי אלא המשיך לעבוד בגלל ה"רצון ההמוני" לענות לתוקפים ולייצר עוד גיליונות. "הייתי זקוק לזמן, אבל המשכתי בגלל הסולידריות, לא רציתי לאכזב אף אחד", הוא הסביר. לפני הפרסום, הספיק לוז לספר לחבריו למערכת על כוונתו לפרוש.

"כולם מנצלים את הרוח של שארלי למטרותיהם"

גם במהדורה המוכרת שפורסמה אחרי גל הטרור בפריז, הוצג איור של לוז ומעליו נכתב: "הכל נסלח". לוז כתב בשלט שהוחזק בידיו של מוחמד המצויר שלו את הסיסמה המוכרת ברחבי העולם "Je suis Charlie". לוז הודיע כבר בחודש שעבר כי הוא יפסיק לצייר את הנביא מוחמד בטענה שזה כבר לא מעניין אותו, אבל עכשיו הוא מספר שכבר נמאס לו. "קשה לי מאוד עם תשומת הלב של התקשורת", הוא אמר.

לוז עם הכותרת לאחר גל הטרור בפריז (רויטרס)

"אנחנו לא גיבורים, מעולם לא היינו ולא התכוונו להיות", הוסיף לוז. "כולם מנצלים עכשיו את הרוח של שארלי הבדו לכל דבר, ואנחנו לא אוהבים את זה במערכת. צניעות היא לא דבר רע". את הריאיון סיים לוז במילים "בעוד כמה חודשים כבר לא אהיה שארלי הבדו, אבל תמיד אהיה שארלי".