מולדובה: חשש לגל אנטישמיות בשל משפט המיליונר

אילן שור, איש עסקים שנולד בתל אביב ומתגורר במולדובה, מואשם במעילה של מיליארד דולרים - שמינית מהתמ"ג של המדינה המזרח אירופית הענייה. "הקהילה חוששת בגלל שההמונים מזהים אותו כיהודי – האנשים כאן זועמים על המעילה ועושים את הקשר לקהילה", אמרה לנו מנכ"לית הקהילה היהודית בקישינב

מחאה על המעילה בקישינב (רויטרס)

"הציבור זועם, יש כאן הרבה אנטישמיות כלפינו": הקהילה היהודית במולדובה חוששת ממעשי אנטישמיות על רקע תחילת משפטו של אילן שור, איש עסקים יליד תל אביב שחשוד במעילת ענק. שור, שנמצא כבר שבוע במעצר בית, יופיע היום (שני) בבית המשפט בקישינב. בקהילה היהודית חוששים שהמשפט יוביל להתנכלויות נוספות כלפי היהודים - למעלה ממאה שנים לאחר "פרעות קישינב" המקוריות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפרשה קיבלה בתקשורת המקומית את הכינוי "מולדובה-מיידן": על פי הדיווחים, שור מואשם במעילת ענק של מיליארדים - כשמינית מהתוצר הלאומי של המדינה הענייה. מרינה לקרצבה, מנכ"לית הקהילה היהודית המקומית, סיפרה לחדשות 2 Online על התחושות בקרב התושבים: "יש כאן הרבה מאוד אנטישמיות, במיוחד באינטרנט".

לדבריה, המשפט של שור עלול להחריף את האלימות כלפי היהודים: "בגלל שהוא יהודי, הקהילה חוששת. ההמונים מזהים אותו כיהודי - האנשים כאן זועמים על המעילה ועושים את הקשר לקהילה. אנחנו זוכרים את ההיסטוריה ואת פרעות קישינב".

לקרצבה הוסיפה כי "כרגע אנחנו עדיין לא רואים גילויי אלימות, בדגש על 'עדיין'". התייצבותו של שור בבית המשפט היום צפויה לעורר עניין תקשורתי רב, בעיקר בשל הנזק העצום שגרמה המעילה על פי החשד.

אילן שור - נאשם במעילת ענק (ויקיפדיה)

מהדיוטי פרי לתאגיד ענק - ולחשד במעילה בהיקף רחב

בשבוע שעבר דווח ממולדובה כי איש העסקים הישראלי שמתגורר במולדובה נעצר בחשד למעילת ענק שבמסגרתה, על פי האישום, נגנבו מיליארד דולרים ממספר בנקים במולדובה. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות הרוסית "טאס", שור שנמצא במעצר בית גנב שמינית מהתמ"ג של מולדובה - אחת המדינות העניות ביותר באירופה

על פי הדיווח באתר "כלכליסט" ראש הבנק המרכזי של מולדובה, דוריאן דרגוצאנו, טען שבשנים 2014-2012 שלושה בנקים מולדביים נתנו לשור אשראי בסכום של יותר מ-740 מיליון דולרים - מה שגרם לשלושת הבנקים הללו להיכנס למצב שקרוב לחדלות פירעון. ב-5 במאי יצאו עשרות אלפים מתושבי הבירה קישינב לעצרת זעם על פרשת ההלוואות, ש"העלימה" מליארד דולר מכספי האזרחים.

שור בן ה-28 נולד בתל אביב, והוא נשוי לאחת הזמרות המפורסמות ברוסיה - יהודיה ממוצא קווקזי בשם ז'סמין. שור התחיל את עסקיו בגיל 18, כאשר הפך לשותף של אביו, מירון שור, שפתח רשת של חנויות דיוטי פרי במולדובה. כיום הוא בעל תאגיד ששולט בחברת כדורגל והונו מוערך בעשרות מיליוני דולרים.