דיווח בסוריה: "שר הנפט לא היה מטרת התקיפה"

הפעילות הקרקעית של הקומנדו האמריקני על אדמת סוריה ממשיכה להתבהר: על פי דיווחים בסוריה 32 אנשי דאע"ש, בהם 4 בכירים, נהרגו אך חלק מיעדי התקיפה הצליחו להימלט. בין השאר חוסל, על פי הדיווחים, סגן מפקד הזרוע הצבאית של הארגון

"פעילי דאע"ש סיפקו מידע לאמריקנים" (רויטרס)

פעולת הקומנדו האמריקני בסוריה ממשיכה לעורר השערות והערכות בנוגע ליעד של המבצע המסוכןכיממה לאחר הפעולה שבה נהרג "שר הנפט" של דאע"ש במהלך פשיטה של ה"דלתא פורס" בדיר א-זור, דווח היום (ראשון) כי לפחות ארבעה בכירים בארגון חוסלו. עוד נטען, שחלק מפעילי דאע"ש שהיו מטרת התקיפה הצליחו לחמוק מבעוד מועד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים של המרכז הסורי לזכויות אדם, במתקפה נהרגו 32 פעילי דאע"ש, מתוכם שלושה בעלי אזרחות זרה. על פי מקורות מהימנים, הבכיר ביותר בין ההרוגים הינו סגנו של אבו עומר א-שישאני - המפקד הצבאי של דאע"ש. בדיווח הסורי לא מוזכר כלל שר הנפט אבו סיאף, שאתמול נטען כי היה היעד המרכזי לפעילות האמריקנית שאושרה על ידי אובמה.

עוד דווח ששורת בכירים ובהם הדובר המוכר של הארגון - אבו מוחמד אלענדאני - היו מטרת התקיפה, אך לא נפגעו. "המבצע התאפשר הודות למידע שסיפקו לכוחות האמריקאים פעילי דאע"ש, אזרחי מדינות ערביות וצפון אפריקאיות", נטען. 

ספקות בארה"ב: "המחוסל הוא זוטר, ניתן להחלפה בקלות"

בכירים אמריקניים הביעו היום שביעות רצון מהפעולה והישגיה, בעוד מומחים למלחמה בטרור תוהים האם אבו סיאף, שנחשב למפקד בדרג ביניים בלבד, היה משמעותי דיו כדי לשלוח את לוחמי הקומנדו לפעולה קרקעית מסוכנת שעלולה הייתה להסתבך. "אפשר לתאר את אבו-סייף כסמנכ"ל הכספים של הארגון", הסביר בכיר במערכת הביטחון האמריקנית ל-CNN. לדבריו, הוא החל לקבל לאחרונה סמכויות נוספות בתחום המבצעים, התכנון והתקשורת של ארגון הטרור הרצחני.

בריאיון לניו יורק טיימס הסביר גורם בממשל האמריקני כי מטרת המבצע, שאותו אישר הנשיא אובמה בעצמו, הייתה ללכוד את אבו סייף בעודו בחיים על מנת לדלות ממנו מידע משמעותי על פעילות הארגון. "על פי התוכנית, הוא היה נלקח לחקירה בעירק ובהמשך נשלח לארה"ב, שם היה נשפט בבית דין פלילי, אם הרשויות היו מצליחות לבנות נגדו תיק", הסביר הבכיר האמריקני.

מנגד הסבירו אנליסטים כי אבו סייף היה מפקד בדרג הביניים בלבד, דבר שמעלה תהיות לגבי הנחיצות של הפעולה האמריקנית הנועזת. אחד המרואיינים בניו יורק טיימס השווה אותו לרואה החשבון של אל קפונה, משמע - אדם בעל ידע על הפעילות הכלכלית, אך לא כזה שיכול לעצור את פעילות הטרור של הארגון. "הוא ניתן להחלפה בקלות ובזמן קצר", טענו המומחים.

 למרות שלא הצליחו לשבות אותו כשהוא בחיים, אספו לוחמי הקומנדו האמריקניים חומר רב, מחשבים ומסמכים שייתכן שיהיו בעלי ערך בניסיון ללמוד את דרכי הארגון. "יש לנו כעת ערימות של נתונים על הדרך שבה דאע"ש פועל, מתקשר עם הלוחמים ומרוויח את הכסף שמניע את הלחימה בעירק ובסוריה", אמר בכיר אמריקני, שהביע סיפוק מהישגי הפעולה הנועזת.

 

אישר את המבצע. אובמה (רויטרס)

"הזהרנו את אסד שלא יתערב"

שר הנפט של דאע"ש, אבו אל-טיים א-סעודי, המכונה אבו סייף, חוסל אתמול בפעילות המבצעית החשאית. בשנים האחרונות היה מעורב אבו-סייף בפעילות צבאית ונחשב לאחד המפקדים הבכירים של ארגון הטרור בסוריה. אשתו, החשודה בסחר בבני אדם, נלקחה בשבי על ידי הכוחות האמריקניים.

על פי הדיווחים, כוחות מיוחדים של הצבא האמריקני חצו את הגבול מעיראק לסוריה באמצעות מסוקים וביצעו את הפעולה בשדה נפט באזור דיר א-זור שבמזרח המדינה. שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר אישר את הדברים והוסיף ששמו של אבו סייף הושמט בכוונה מדיווחים בתקשורת בעת האחרונה, כדי שלא לחשוף את העובדה שהיה מבוקש בכיר.

בהודעה שמסר לאחר פרסום דבר המבצע, טען מזכיר ההגנה האמריקני אשטון קרטר כי הארגון ספג מכה משמעותית. "אבו סייף היה מעורב בתכנון הפעולות הצבאיות של דאע"ש ובכל החלקים הפיננסים", טען מזכיר ההגנה. לדבריו, הפעולה מהווה תזכורת לעולם שארה"ב לא תהסס לפעול בעתיד נגד פעילי טרור המאיימים על שלום העולם.

בעקבות החיסול, פרסם הבית הלבן הודעה שבה נאמר כי לא התקיפה לא תואמה עם הממשל בסוריה. "הזהרנו את ממשל אסד שלא להתערב במאמצינו נגד ארגון דאע"ש בסוריה, נאמר. "משטר אסד לא יכול להיות ולא יהיה חלק מהמאמצים בלחימה בדאע"ש".