בכיר אמריקני: "יש לנו כעת ערימות של מידע על דאע"ש"

בארה"ב מביעים סיפוק רב מהפעולה הצבאית הנועזת, שבה חוסל בכיר דאע"ש אבו סייף. למרות שהיה אמור להילקח לחקירה, בכירי מערכת הביטחון האמריקנית סבורים כי השיגו מידע רב ובעל ערך בפשיטה. כל הפרטים על "שר הנפט", שהביא את הנשיא אובמה לאשר נחיתת כוחות על הקרקע בסוריה

פחות מיממה לאחר הפעולה הצבאית המוצלחת של כוחות הצבא האמריקני בסוריה, פרטים חדשים נחשפים על זהותו של היעד - אבו סייף, מי שכונה "שר הנפט" של ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש). בכירים אמריקניים הביעו שביעות רצון מהפעולה והישגיה, בעוד מומחים למלחמה בטרור תוהים האם האיש, שנחשב למפקד בדרג ביניים בלבד, היה משמעותי דיו כדי לשלוח את לוחמי הקומנדו לפעולה קרקעית מסוכנת שעלולה הייתה להסתבך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אבו סייף, אזרח תוניסאי במקור, הגיע לעירק כבר בשנת 2003. לאחר נפילת סדאם חוסיין הצטרף לשורות ארגוני הטרור שפעלו במדינה, עד שחבר לדאע"ש והפך לבכיר, בין היתר בשל מומחיותו בתחום הנפט והגז. "אפשר לתאר אותו כסמנכ"ל הכספים של הארגון", הסביר בכיר במערכת הביטחון האמריקנית ל-CNN. לדבריו, הוא החל לקבל לאחרונה סמכויות נוספות בתחום המבצעים, התכנון והתקשורת של ארגון הטרור הרצחני.

בריאיון לניו יורק טיימס הסביר גורם בממשל האמריקני כי מטרת המבצע, שאותו אישר הנשיא אובמה בעצמו, הייתה ללכוד את אבו סייף בעודו בחיים על מנת לדלות ממנו מידע משמעותי על פעילות הארגון. "על פי התוכנית, הוא היה נלקח לחקירה בעירק ובהמשך נשלח לארה"ב, שם היה נשפט בבית דין פלילי, אם הרשויות היו מצליחות לבנות נגדו תיק", הסביר הבכיר האמריקני.

מנגד הסבירו אנליסטים כי אבו סייף היה מפקד בדרג הביניים בלבד, דבר שמעלה תהיות לגבי הנחיצות של הפעולה האמריקנית הנועזת. אחד המרואיינים בניו יורק טיימס השווה אותו לרואה החשבון של אל קפונה, משמע - אדם בעל ידע על הפעילות הכלכלית, אך לא כזה שיכול לעצור את פעילות הטרור של הארגון. "הוא ניתן להחלפה בקלות ובזמן קצר", טענו המומחים.

"דאע"ש נפגע", ארכיון (רויטרס)

אשתו של פעיל הטרור הועברה לחקירה

בפשיטה שהתרחשה סמוך לדיר א-זור שבעומקה של סוריה, השתתפו יותר מ-20 חיילי הדלתא פורס, יחידת העילית של הצבא האמריקני, שהונחתו במקום. הם נתקלו באש מאסיבית מצד לחומי דאע"ש שהגנו על המתחם שבו שהה היעד. אבו סייף ושומרי ראשו השתמשו בנשים ובילדים שהיו במקום, אך הכוחות הצליחו להימנע מפגיעה בחפים מפשע. פעיל הטרור נורה ונהרג, אשתו נלקחה בשבי ואישה יזידית צעירה שתוארה כ"שפחה" שוחררה לחופשי. רעייתו של פעיל הטרור, אום סייף, נלקחה לחקירה על ידי הכוחות בשטח.

למרות שלא הצליחו לשבות אותו כשהוא בחיים, אספו לוחמי הקומנדו האמריקניים חומר רב, מחשבים ומסמכים שייתכן שיהיו בעלי ערך בניסיון ללמוד את דרכי הארגון. "יש לנו כעת ערימות של נתונים על הדרך שבה דאע"ש פועל, מתקשר עם הלוחמים ומרוויח את הכסף שמניע את הלחימה בעירק ובסוריה", אמר בכיר אמריקני, שהביע סיפוק מהישגי הפעולה הנועזת.

בהודעה שמסר לאחר פרסום דבר המבצע, טען מזכיר ההגנה האמריקני אשטון קרטר כי הארגון ספג מכה משמעותית. "אבו סייף היה מעורב בתכנון הפעולות הצבאיות של דאע"ש ובכל החלקים הפיננסים", טען מזכיר ההגנה. לדבריו, הפעולה מהווה תזכורת לעולם שארה"ב לא תהסס לפעול בעתיד נגד פעילי טרור המאיימים על שלום העולם.