האפיפיור לעבאס: "מלאך של שלום"

לאחר שהודיע על הכרה במדינה פלסטינית, האפיפיור פרנציסקוס נפגש עם יו"ר הרשות אבו-מאזן בוותיקן. הדגל הפלסטיני הונף לראשונה במקום והשניים קיימו פגישה שהוגדרה חמה. מחר יוכרזו שתי נזירות ערביות מהמאה ה-19 כקדושות

המפגש בוותיקן, היום (רויטרס)

הישג נוסף לפלסטינים בזירה הדיפלומטית: יושב ראש הרשות אבו-מאזן התקבל היום (שבת) בחום בוותיקן על ידי ראש הכנסייה הקתולית, האפיפיור פרנציסקוס. "אתה מלאך של שלום", אמר האפיפיור לאורחו. הדגל הפלסטיני הונף לראשונה במקום, זאת ימים ספורים לאחר שבוותיקן קראו להכיר במדינה פלסטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי התקשורת האיטלקית, השניים קיימו בשעות הבוקר שיחה בת 20 דקות שהוגדרה כידידותית עד מאוד. השניים החליפו חיבוקים ונשיקות, אבו-מאזן אף החמיא למארחו כשאמר כי הוא "נראה צעיר מאשר חשב". יו"ר הרשות העניק לאפיפיור מתנה - חרוזי תפילה, האחרון השיב לו במדליה ובספר תפילה.

מחר צפוי אבו-מאזן להשתתף בטקס רשמי שבו יכריז האפיפיור על שתי נזירות ערביות בנות המאה ה-19 כקדושות. הפגישה החמה בין השניים מעידה פעם נוספת על השיפור שחל במעמד הבינלאומי של הפלסטינים, שזוכים לכבוד רב על ידי הכס הקדוש.

שלשום הודיע הוותיקן על ההכרה בפלסטינים, בהחלטה שגררה ביקורת בישראל. המהלך הדקלרטיבי צפוי בקרוב להפוך לרשמי - עם חתימה על מסמך שמעלה את מעמדם של הפלסטינים בעיני המדינה הזעירה.

בחודש שעבר תמך נציג הכס הקדוש בארץ הקודש, הארכיבישוף ברנרדיטו אוזה, בחידוש המגעים בין ישראל והפלסטינים לפתרון שתי המדינות. "לישראל יש לגיטימציה לדאוג לביטחונה", אמר הארכיבישוף, "אבל הביטחון יגיע, לא בעזרת בידודה משכנותיה, אלא מהפיכתה לחלק מהן, בעזרת משא ומתן לשלום עם הפלסטינים על בסיס שתי מדינות לשני עמים".