בכיר בסעודיה: "נשווה את יכולותינו הגרעיניות לאלה של אירן"

ה"ניו יורק טיימס" דיווח כי בכיר ממדינות המפרץ אמר כי "לא נשב בחיבוק ידיים כשאירן מקבלת רשות לקבל בחזרה את היכולות שלה". את הדברים אמר על רגע העסקה המתגבשת בין אירן למעצמות. בעיתון הדגישו שכשאובמה הוציא לדרך את השיחות עם אירן הוא התכוון למנוע מרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון

בכירים סעודיים טענו לקראת פסגת מנהיגי מדינות המפרץ עם נשיא ארה"ב ברק אובמה כי ישוו את יכולותיה הגרעיניות של אירן בתכניות הגרעין שלהן. ה"ניו יורק טיימס" דיווח אמש (חמישי), שנציגי הממלכה אמרו את הדברים על רקע העסקה שמתהווה בין אירן לששת המעצמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

עוד הדגישו ב"טיימס" שכשאובמה הוציא לדרך את השיחות עם אירן ב-2012, הטיעון הראשון שלו היה שהוא מתכוון למנוע מרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון. אמש ובסוף השבוע, ביקש אובמה לשכנע את בעלי בריתו במפרץ - סעודיה כווית, קטאר, בחריין, איחוד האמירויות הערבי ועומאן, שארצות הברית מחויבת לביטחונם למרות הביקורת שמושמעת על ההסכם.

"עם או בלי עסקה, נרגיש לחץ במרוץ לנשק גרעיני במזרח התיכון"

"אנו לא יכולים לשבת בחיבוק ידיים לאחור ולא לעשות דבר כשאירן מקבלת רשות לקבל בחזרה את היכולות שלה ולהמשיך במחקר שלה", אמר אחד המנהיגים שמשתתפים בפסגה. הוא אף הביע ביקורת על השארת 5,000 צנטריפוגות והותרת תכנית המחקר והפיתוח האירנית על כנה במסגרת העסקה, דבר שיאפשר לאירן, לדברי ישראל ומדינות במפרץ, להמשיך בתכנית לכיוון נשק גרעיני.

"עם או בלי עסקה, נרגיש לחץ במרוץ לנשק גרעיני במזרח התיכון", אמר גארי סאמור, יועצו של הנשיא אובמה בנושא הגרעין בכהונתו הראשונה. "השאלה היא איך הסעודים יעשו את זה (יפתחו תכנית גרעין) ללא עזרה מבחוץ?"