מלך סעודיה ביטל פגישה עם אובמה

האם גם היחסים הדיפלומטיים בין ארה"ב לסעודיה עלו על שרטון? שר החוץ הסעודי הודיע כי המלך סלמאן לא ישתתף בפסגת המדינות הערביות בוושינגטון, זאת למרות הציפייה של נשיא ארה"ב להיפגש עמו אחד על אחד. "אין מחלוקת משמעותית", הבהירו בבית הלבן בתגובה

לא ייפגשו. סלמאן ואובמה, ארכיון (רויטרס)

מלך סעודיה סלמאן לא ישתתף בפסגת המדינות הערביות בנות בריתה של ארה"ב, שתיערך בסוף השבוע הקרוב בקמפ דייוויד - כך הודיע שר החוץ הסעודי, עאדל אל- ג'ובאייר. ביטול השתתפותו של מלך סעודיה מעלה כעת שאלות על היחסים בין ריאד לוושינגטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהצהרתו אמש (ראשון) אמר ג'ובאייר ששרי הביטחון והפנים של סעודיה יובילו את המשלחת הסעודית עם בנו של המלך, הנסיך מוחמד בן סלמאן. אלא שנשיא ארה"ב ברק אובמה ציפה להיפגש עם המלך סלמאן, אחד על אחד.

"אין מחלוקת משמעותית", נמסר מהבית הלבן בתשובה לשאלה על פשר ויתורו של המלך על הביקור. ההשערה היא כי ביטול הביקור הוא סימן למחלוקת המשמעותית בין סעודיה לבין ארה"ב, והפרשנים האמריקנים טוענים כי מדובר באקט מחאתי.

"אין מחלוקת משמעותית". אובמה, ארכיון (רויטרס)

"אי שביעות רצון מתמשכת מממשל אובמה"

"ההחלטה נראית כאות של אי שביעות רצון מתמשכת של ערב הסעודית מממשל אובמה, במיוחד בכל הנוגע ליחסי ארה"ב עם אירן, יריבתה האזורית של סעודיה", נכתב הבוקר בניו יורק טיימס. בעלי בריתה הערבים של ארה"ב חשים מאוימים מהעסקה הגרעינית הרוקמת עור וגידים.

בדומה לעמדתה של ישראל, גם בנות בריתה הערביות של ארה"ב טוענות שמעורבותה של אירן במלחמות המשתוללות בתימן, בעירק ובסוריה מוכיחה את המדיניות התוקפנית שלה.

יש לציין כי לצד ההשערה שלפיה חל משבר ביחסי ארה"ב וסעודיה, ישנם גורמים אחרים שמעריכים כי דווקא בריאותו של המלך היא זו שמנעה ממנו להמריא לוושינגטון. המלך סלמאן, שעלה לשלטון בינואר לאחר שאחיו המלך עבדאללה מת, לא יצא את גבולות סעודיה מאז עלייתו לכס המלוכה.