נתניהו לקמרון: "מצפה לעבודה המשותפת לקידום השלום"

ראש הממשלה נתניהו בירך את מקבילו הבריטי דיוויד קמרון על ניצחונו בבחירות. "מצפה לעבוד עמך על היעדים להם אנחנו שותפים של שלום ושגשוג", אמר נתניהו. לאחר הכישלון, מנהיג הלייבור אד מיליבנד התפטר מתפקידו

נתניהו וקמרון, ארכיון (רויטרס)

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את עמיתו הבריטי דיוויד קמרון על ניצחונו הסוחף בבחירות שנערכו בממלכה והעניקו לשמרנים הישג משמעותי. בפוסט שהעלה לפייסבוק, נכתב: "ברכות לדיוויד קמרון על הניצחון המרשים והמנדט המחודש, אני מצפה לעבוד עמך על היעדים להם אנחנו שותפים, יעדים של שלום ושגשוג".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קמרון הגיע היום (שישי) לארמון בקינגהאם ונפגש עם המלכה אליזבת, ובמהלך השיחה הודיע קמרון כי יש לו רוב להקמת ממשלה חדשה בראשותו. עם שובו למעונו בדאונינג 10 אמר קמרון כי "בפגישה סוכם שאני אקים את הממשלה - ממשלת רוב". קמרון הודה לניק קלג, שותפו לממשלה האחרונה, ושיבח גם את התנהלות יריבו אד מיליבנד - שהתקשר לברך אותו על זכייתו לאחר מכן פרש מראשות מפלגתו: "זה היה נדיב מאוד מצידו, הוא נמצא שנים רבות בשירות הציבורי מהמטרות הנכונות".

"אנחנו יכולים להפוך את החיים בבריטניה לטובים יותר עבור כל אחד, בעיקר עבור האדם העובד. ממשלת רוב היא יותר אחראית", הוסיף קמרון - שכאמור לא יזדקק לאף מפלגה נוספת כדי להקים ממשלה. "נערוך משאל עם על עתידנו באירופה. עלינו להתאחד, ונמשול כמפלגה אחת עבור כל האומה - מצפון לדרום וממזרח למערב. אני מאמין שאנחנו על סף משהו מיוחד".

במפלגת הלייבור לא ממתינים זמן רב, והמנהיג אד מיליבנד הודיע במסיבת עיתונאים על סיום דרכו. גם ראש מפלגת העצמאות נייג'ל פאראג' וראש המפלגה הליברל דמוקרטית ניק קלג הודיעו כי לקחו אחריות על הכישלון של מפלגותיהם ועל התפטרותם.

על פי תוצאות האמת הסופיות, המפלגה השמרנית זכתה ב-330 מושבים מתוך 650 בפרלמנט הבריטי, מה שמאפשר לקמרון להקים ממשלה ללא צורך בקואליציה. הלייבור זכו ל-232 מושבים בלבד. המפלגה הסקוטית הלאומית, SNP, היא המנצחת הגדולה בבחירות לאחר שהצליחה להכפיל את כוחה כמעט פי 10 - משישה מושבים בלבד ל-56. מפלגת העצמאות זכתה למושב אחד למרות תמיכה נרחבת של 12.7% מהבוחרים.

"לילה קשה ומאכזב ללייבור"

"אני תמיד אומר שיש רק סקר דעת קהל אחד שנחשב, וזה ההצבעה ביום הבחירות", אמר קמרון, זמן קצר לאחר שתמונת הבחירות החלה להתבהר. "זהו לילה חזק מאוד למפלגה השמרנית. אני חושב שקיבלנו תוצאה חיובית לקמפיין חיובי שעסק בשמירה על הכלכלה שלנו ויצירת מקומות עבודה". הוא הביע ביטחון כי ימשיך להנהיג בהצלחה את הממלכה המאוחדת לחמש שנים נוספות.

מנהיג הלייבור לעומת זאת, נשמע מאוכזב מאוד מתוצאות הבחירות. "התוצאות עדיין מגיעות אבל ללא ספק זה היה לילה מאכזב וקשה מאוד למפלגתנו", אמר מיליבנד. "לא השגנו את היתרון לו קיווינו באנגליה ובווילס. בסקוטלנד ראינו פרץ של לאומיות שהציף את המפלגה שלנו, אני רוצה לומר לכל העמיתים שלנו בסקוטלנד שאיבדו את מושביהם, שאני מצטער מעומק לבי על מה שקרה".

הודיע על התפטרותו. (רויטרס)

למרות תמיכה משמעותית ברמה הארצית למפלגת העצמאות הבריטית, מפלגה בדלנית הדוגלת בפרישה מהאיחוד האירופי, בעקבות שיטת הבחירות היא הצליחה להכניס חבר אחד בלבד לפרלמנט. יו"ר המפלגה, נייג'ל פאראג', שלא הצליח להיבחר לפרלמנט בעצמו במחוז מגוריו, אמר שיעזוב את תפקידו כיו"ר המפלגה, אך ימשיך לשרת כנציגה בפרלמנט האירופי.

המפלגה שרשמה את התבוסה המוחצת ביותר היא המפלגה הליברל-דמוקרטית, שזכתה לשמונה מושבים בלבד לעומת 57 מושבים בבחירות 2010 עם ירידה דרמטית, של שני שלישים, בתמיכת הבוחרים בה. יו"ר המפלגה ניק קלג, שכיהן כסגן ראש הממשלה במהלך הקדנציה הנוכחית, הודיע גם הוא על התפטרותו.