"דאע"ש לא אחראי לירי בטקסס"

אירוע הירי בטקסס עורר חשש רב בארה"ב כי דאע"ש משיג דריסת רגל במדינה, לאחר שלקח אחריות על האירוע. כעת, חוקרים בארה"ב טוענים כי הארגון לא היה מעורב בירי, וכי שני המחבלים שנורו למוות פעלו לבדם. "החלק היחיד שאולי היה לדאע"ש זה לתת להם השראה, לא סיוע מבצעי כלשהו", טוען אחד החוקרים

זירת הירי בטקסס, השבוע (רויטרס)

החוקרים בארה"ב מאמינים כי שני המחבלים שנהרגו לאחר שפתחו באש לעבר תערוכת קריקטורות של הנביא מוחמד בתחילת השבוע לא פעלו בשם תא טרור פעיל אלא פעלו לבדם - ולכן לאחריות שארגון דאע"ש לקח על הירי אין כיסוי. לטענת החוקרים, תמיכה מרחוק גם אם הייתה התבטאה בפועל רק בצורה מוראלית ולא בסיוע בנשק או סיוע לוגיסטי אחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות שארגון דאע"ש לקח אחריות על הירי בטקסס, החוקרים האמריקנים לא מצאו ראיות כי מי מהשניים שנורו למוות על ידי המאבטחים בתערוכה ביקרו בסוריה או בעירק. מסמכים שהוגשו לבית המשפט מראים כי אחד מהם, אלטון סימפסון, ניסה בעבר לבקר בסומליה אך לא הצליח להיכנס למדינה.

בכירים המעורים בחקירה אמר כי אין ראיות שמי משני היורים פעל תחת הוראות מדויקות או סיוע כלשהו מארגון המדינה האיסלאמית. למרות זאת, החוקרים בודקים תכתובת בטוויטר בין סימפסון לבין פעיל בארגון הידוע כמשתף פעולה עם דאע"ש, ותכתובת נוספת שנמצאה בינו לבין אדם החשוד כמגייס פעילי ג'יהאד ממיניסוטה.

החוקרים טוענים כי גם אם לדאע"ש היה חלק בפעולה, הארגון נתן למבצעים רק "השראה", כפי שהגדירו זאת, ולא לקחו חלק מבצעי פעיל במתקפה. האירוע התרחש כשהשניים פתחו באש לעבר התערוכה בטקסס, פצעו את אחד המאבטחים ברגלו ונורו למוות על ידי מאבטחים אחרים שהיו במקום.