טורקיה מאמנת כוחות נגד דאע"ש

הלוחמים הכורדים ב"מדינה האסלאמית" מקבלים סיוע ממקור לא צפוי: אנקרה, כך על פי דיווחים בלבנון. הכורדים והטורקים היו אויבים לאורך שנים בעקבות הדרישות הבדלניות של הכורדים המתגוררים בטורקיה, אך כעת ככל הנראה האויב המשותף שיושב על הגבול מוביל לשיתוף פעולה ראשון מסוגו בין הצבא הטורקי ללוחמים הכורדים

הלחימה בגבול סוריה-טורקיה, החודש (AP)

חיילים טורקים מאמנים את אנשי הפשמרגה, הלוחמים הכורדים, הנלחמים באנשי דאע"ש בעירק וסוריה וגם מסייעים לצבא העירקי עצמו כחלק מהמערכה מול דאע"ש. כך על פי דיווחים בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים, "טורקיה כבר החלה לאמן כוחות פשמרגה בצפון עירק, ויש הסכמה לאמן אותם ולסייע למשמר הלאומי העירקי". דובר הפשמרגה הגנרל הלגארד חיקמאט אישר שחיילים טורקיים החלו באימון כוחות מיוחדים בצפון עירק לפני שלושה שבועות, אבל סירב למסור בכמה חיילים מדובר.

שינוי היסטורי? נשיא טורקיה ארדואן (רויטרס)
טורקיה מבועתת מהמחשבה שדאע"ש יצליחו להשתלט בסופו של דבר על סוריה ועירק, מאחר והלחימה מתבצעת על הגבול והמטרה הבאה של דאע"ש אחרי חיסול אפשרי של הצבאות הסוריים והעירקים תהיה השתלטות על חלקים בדרום-מזרח טורקיה. כבר היום, מוקד הלחימה העיקרי מול דאע"ש, בעיירה קובאני, נמצא רק כמה מאות מטרים מהגבול הטורקי וניצחון של דאע"ש שם יעמידו אותם בנקודת מוצא ממש מול הצבא הטורקי.

אם הדיווח נכון, הרי שמדובר בשינוי היסטורי של היחסים בין טורקיה לכורדים. הכורדים מהווים כ-20% לערך מהאוכלוסייה בטורקיה, והפלג הבדלני שבהם נלחם, גם באמצעות טרור, בשלטון המרכזי באנקרה כדי להשיג אוטונומיה במשך עשורים. הסכם הושג בין הצדדים בשנים האחרונות והאלימות הופסקה, אך עדיין מהלך בו טורקיה מאמנת לוחמים כורדים היה דבר שלא ניתן להעלות על הדעת עד לא מזמן.