גרמניה: עלייה חדה באנטישמיות בעקבות מבצע "צוק איתן"

סקר חדש ומדאיג בגרמניה מצביע על עלייה בשנאת היהודים בשל המבצע בעזה: 18% מהנשאלים הסכימו כי היהודים "אחראים במידה מסוימת" לרדיפה שלהם, וכ-20% טענו שמדיניות ישראל כלפי הפלסטינים פגמה בחיבתם כלפי יהודים בכלל. עם זאת, הדגישו עורכי הסקר, האנטישמיות בגרמניה נמצאת בירידה עקבית כבר כעשור

ארכיון (רויטרס)

המבצע בעזה החריף את האנטישמיות והטינה כלפי ישראל בגרמניה - כך עולה מסקר חדש שפורסם היום (חמישי). למעלה מרבע מהנשאלים טענו כי היחס של ישראל לפלסטינים במהלך מבצע "צוק איתן" דומה לרדיפה הנאצית נגד יהודים במלחמת העולם השנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהסקר הדו-שנתי של שנאת הזרים שערך מכון פרידריך אברט עולה כי המגמה חל זינוק חד בעמדות שליליות נגד ישראל והיהודים בין החודשים יוני וספטמבר, בעקבות סבב העימות והלחימה ברצועת עזה וריבוי ההרוגים הפלסטינים.

18% מהנשאלים בחודש ספטמבר טענו כי היהודים "אחראים במידה מסוימת" לרדיפה שלהם - עלייה של 8% מהנתון של חודש יוני. כ-27% הסכימו בחודש ספמטבר "באופן חלקי או מלא" עם הטענה שאין הבדל בין מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים לבין הרדיפה הנאצית בזמן השואה.

עם זאת, מהסקר שנערך בקרב 1,915 גרמנים, עולים גם נתונים מעודדים יותר בטווח הארוך: עורכי הסקר טענו כי נתוני האנטישמיות ושנאת ישראל נמצאים בירידה עקבית מאז שנת 2004, בה טענו כ-51% מהנשאלים כי מדיניות ישראל דומה לזו של הנאצים. כ-20% מהנשאלים בסקר האחרון אמרו כי מדיניות ישראל הפכה את היהודים בעיניהם ל"חביבים פחות".

"הקו בין אנטישמיות לבין ביקורת מהותית נגד ישראל הולך ומטשטש", נכתב בהודעת המכון. רק שבוע לפני פרסום הסקר הזהיר שר החוץ, פרנק-וולטר שטיינמאייר, כי "שנאת היהודים" נמצאת בעלייה בגרמניה ובאירופה כולה.