בריטניה: הבחירות הצמודות מזה דור

לראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון יש סיבות להיות אופטימי, אבל בהחלט לא לנוח על זרי הדפנה. על פי הסקרים האחרונים מובילה מפלגת השמרנים על פני היריבים מהלייבור בהנהגת אד מיליבנד באחוז אחד בלבד. מיליבנד זוכה לרוב מרשים בקהילה המוסלמית, אבל השמרנים מובילים בקרב האנגליקנים והיהודים

ראש בראש: קמרון ומיליבנד (SKY NEWS)

המרוץ הצמוד להנהגת בריטניה: מפלגת השלטון השמרנית של ראש הממשלה דיוויד קמרון מובילה באחוז אחד בלבד על פני יריבתה המרכזית, מפלגת הלייבור - כך עולה מסקרים אחרונים שנערכו בממלכה יום אחד בלבד לפני הבחירות. על פי סקר Opinium זוכים השמרנים ל-35%, לעומת 34% ללייבור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הסקר זוכה מפלגת הימין הבדלנית UKIP ב-12% והליברלים מסתפקים ב-8% - נפילה חופשית לעומת הבחירות הקודמות. מפלגת הירוקים, שמעוניינת בין היתר בביטול מוסד המלוכה הבריטי, זוכה ל-6% תמיכה. הפרשנים בממלכה כבר הכתירו את הבחירות הקרובות כצמודות ביותר מזה דור ומתאפיינות בריבוי מפלגות.

במרכז הבחירות שורת נושאים כלכליים, חברתיים ומדיניים - בהם מדיניות רווחה מול קפיטליזם, היחס לאיחוד האירופי, מדיניות ההגירה ואחדות המדינות שמרכיבות את הממלכה המאוחדת.

גם היחס למיעוטים בכלל, ובפרט למוסלמים, נידון בהרחבה במערכת הבחירות. "האסלמופוביה תוגדר פשע שנאה תחת ממשלת לייבור", הבטיח מנהיג המפלגה אד מיליבנד למצביעים המוסלמים במדינה. לדבריו, שנאת המוסלמים בצד הימני של המפה הפוליטית היא תופעה "מטרידה מאוד". מיליבנד יודע לאן הוא מכוון - 73% מהמוסלמים בבריטניה הם מצביעי לייבור, לעומת 14.9% שמצביעים לשמרנים ו-7.3% לליברלים.

סקר שביצע מכון HighCharts מבצע חתך של המצביעים על פי דתם ומעלה כי הקהילה היהודית, שבעבר הייתה מזוהה עם מפלגת הלייבור, תומכת דווקא בשמרנים - וזאת למרות שבראש הלייבור עומד מועמד יהודי (שמגדיר עצמו אתאיסט). 46.3% מהיהודים אמרו שיצביעו לשמרנים לעומת 29.9% בלבד ללייבור. גם בקרב בני הכנסייה האנגליקנית זוכים השמרנים לרוב עם 39.3% לעומת 32.1% ללייבור.