קטאר תממן את המשט הבא לעזה?

קרן הצדקה הקטארית חתמה על מזכר הבנות לשיתוף פעולה נרחב ולמימון הארגון הטורקי IHH. הארגון הטורקי, שמוגדר ארגון טרור במספר מדינות בעולם, הוא שעמד מאחורי משט המרמרה לפני כארבע שנים. לפני כחודש הכריזו בארגון כי בכוונתם להוציא משט נוסף לעזה בקרוב

קטאר תממן את המשט הבא לעזה? (AP)

המטרה החדשה של קטאר - המשט לעזה? מדינת המפרץ בעלת הקשרים הענפים עם ארגון חמאס הודיעה על חתימת הסכם שיתוף פעולה נרחב עם הארגון הטורקי האסלאמי IHH, שארגן את משט המרמרה לרצועת עזה לפני ארבע שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, קרן הצדקה של קטאר חתמה על מזכר הבנות לשיתוף פעולה אסטרטגי בין שני הארגונים שיכלול בין היתר חילופי מידע ושילוב פרויקטים ומשאבים. במסגרת ההסכם צפויה קטאר להעניק סיוע כלכלי נרחב לארגון.

ארגון IHH (הקרן לזכויות אדם, לחירויות ולסיוע הומניטרי) מגדיר עצמו ארגון זכויות אדם, אך הוגדר כארגון טרור במספר מדינות בעולם, בהן בישראל ובהולנד. הארגון נוסד בשנת 1992 ומסייע בעיקר למוסלמים ברחבי העולם. על פי דיווחים שונים, ל-IHH קשרים ענפים עם ארגוני טרור, בהם חמאס ואל קעידה.

ההכרזה על המשט הבט לעזה (AP)

לפני כחודש הודיע בולינט יילדרים, ראש הארגון, על כוונתו להוציא בקרוב משט נוסף בניסיון לשבור את המצור ברצועת עזה. יילדרים לכלי תקשורת מקומיים במדינתו כי "הפעילים ייצאו למשט לאחר שקיבלו את אישור הממשלה באנקרה, ולפיכך כוחות חיל הים הטורקי יגנו על המשט ומשתתפיו".

במאי 2010 השתלטו לוחמי השייטת על ספינת המאווי מרמרה, בניסיון למנוע את הגעתה לרצועת עזה. בעקבות אלימות קשה שהפעילו יושבי האונייה, פתחו החיילים באש והרגו תשעה אזרחים טורקים. התקרית זכתה לגינויים רבים מסביב לעולם והייתה גורם מרכזי בהידרדרות היחסים בין ישראל לטורקיה. פעילי המרמרה התקבלו באיסטנבול כגיבורים, ואילו הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי, יחד עם חיילים ישראלים נוספים "הועמדו למשפט" בטורקיה שם נגזרו עליהם מאות שנות מאסר.