אובמה: "פצצת אטום מטרידה יותר מרוסיה"

נשיא ארה"ב אובמה התייחס למשבר המחריף בין וושינגטון למוסקבה והמעיט בכוחו של הנשיא פוטין. "רוסיה היא מעצמה אזורית שמאיימת על שכנותיה מתוך חולשה ולא מתוך עוצמה", אמר במסיבת עיתונאים בהאג. קודם לכן הבהיר כי סיפוח חצי האי קרים אינו "עסקה חתומה", מאחר שהקהילה הבינלאומית אינה מכירה בו

"פצצת אטום מטרידה יותר מרוסיה". פוטין וא (רויטרס, AP)

המשבר באוקראינה והמתיחות המחודשת בין ארצות הברית לבין רוסיה הובילו לביקורת רבה, מבית ומחוץ, על התנהלותו של הנשיא האמריקני. במסיבת עיתונאים שקיים הערב (ג'), השיב אובמה לטענות נגדו והמעיט בכוחה של רוסיה: "רוסיה היא מעצמה אזורית שמאיימת על שכנותיה מתוך חולשה ולא מתוך עוצמה", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"רוסיה אינה מהווה את האיום העיקרי לביטחון הלאומי שלנו", אמר אובמה במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש ממשלת הולנד מארק רוטה. "אני מודאג הרבה יותר מהאפשרות של נשק גרעיני שיפגע במנהטן".

הנשיא אובמה המשיך לעקוץ את מדיניות החוץ הרוסית והשווה בינה לבין היחסים של ארצות הברית עם קנדה ומקסיקו. "גם לנו יש השפעה ניכרת על שכנותינו, אך באופן כללי אין לנו צורך לפלוש אליהן על מנת שיהיה לנו שיתוף פעולה עמן", אמר אובמה.

זמן קצר קודם לכן התייחס אובמה לסיפוח הרוסי של חצי האי קרים ואמר כי לא מדובר ב"עסקה חתומה", מאחר שהצעד לא הוכר על ידי הקהילה הבינלאומית. הוא הוסיף כי וושינגטון מודאגת מהאפשרות של פלישה רוסית נוספת לתחומי אוקראינה.

"על רוסיה לפעול באחריות ולהוכיח כי היא מוכנה להתנהל על פי הנורמות הבינלאומיות", אמר אובמה. "אם לא תעשה כך, יהיה לזה מחיר". אובמה הוסיף כי סנקציות נוספות על רוסיה יגבו מחיר מהכלכלה שלה, אך עלולות לפגוע גם בכלכלת מדינות נוספות.