מדד עולמי: איפה הכי כדאי להיות אמא?

הארגון הבינלאומי Save The Children מפרסם את טבלת המדינות המעניקות את השירותים והתנאים הטובים ביותר לאמהות ברחבי העולם. במקום הראשון מדורגת נורווגיה, ישראל במקום ה-18 והמכובד, הרבה לפני ארה"ב שבמקום ה-33

אילוסטרציה (רויטרס)

ישראל ניצבת במקום ה-18 במדרג המדינות הטובות ביותר עבור אמהות - כך עולה מהדוח השנתי שמפרסם ארגון Save The Children העולמי. בראש המדרג שבחן פרמטרים שונים בקרב 179 מדינות, ניצבת נורווגיה המוגדרת כמדינה הטובה ביותר לאימהות, במקום האחרון משתרכת סומליה, אחת המדינות העניות בעולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המדרג בוחן בין היתר נתוני השכלה, שכר ממוצע ואף מעורבות פוליטית של נשים במדינות השונות. כמו כן נבדקים שיעורי תמותה במהלך לידה ומקרי מוות בקרב ילדים עד גיל חמש. למרות שהיא ניצבת 18 מקומות מראש הטבלה, מצבה של ישראל נחשב לטוב, כך לשם השוואה נמצאת ארה"ב במקום ה-33 בלבד.

על פי הנתונים, ישראל היא אחת המדינות הבטוחות ביותר בעולם עבור יולדות, עם מקרה מוות אחד בכל 17,400 לידות בממוצע. שיעור התמותה של ילדים עד גיל חמש בישראל עומד על 4 מקרים על 1,000 ילדים בממוצע. לשם השוואה שיעור תמותת הילדים בנורווגיה עומד על 0.3% לעומת נתון מטריד בסומליה - שם 15% מהילדים לא יגיעו ליום הולדת החמישי.

"עלינו לעשות יותר כדי לוודא שכל אם וילד בעולם יזכו בהזדמנות הוגנת להישרדות ובחיים שמחים ובריאים, ללא קשר למדינת מגוריהם", אמרה נשיאת ארגון Save The Children, קרולין מיילס. "הארגון מאמין שאימהות בסומליה ובארה"ב זכאיות לאותן ההזדמנויות כדי לשגשג כמו מקבילותיהן בנורווגיה".

חמש המדינות הטובות ביותר עבור אימהות:

1. נורבגיה
2. פינלנד
3. איסלנד
4. דנמרק
5. שוודיה

חמש המדינות הגרועות ביותר עבור אימהות:

1. סומליה
2. הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
3. הרפובליקה המרכז-אפריקאית
4. מאלי
5. ניגריה