הקנצלרית מרקל בטקס לשחרור דכאו: "זוועה בלתי נתפסת"

בין משתתפי טקס הזיכרון לציון 70 שנה לשחרור מחנה הריכוז דכאו נכחה גם קנצלרית גרמניה בעצמה, אנגלה מרקל. בדברים שנשאה באירוע, הדגישה מרקל את חובת גרמניה לזכור זוועות השואה ולהנציח אותן לדורות הבאים: "זיכרון גורל האסירים ממלא אותי בצער ובושה"

במחנה הריכוז דכאו שבגרמניה נערך היום טקס לציון 70 שנים לשחרור המחנה בידי בעלות הברית. בין האישים הבולטים בטקס הייתה קנצלרית גרמניה עצמה, אנגלה מרקל, שקראה להנציח את זכר הזוועות שנעשו במתקן למען הדורות הבאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

70 שנים לאחר שחרור דכאו, צעדה קנצלרית גרמניה אנגלה מרגל על אדמת מחנה הריכוז שבו מצאו את מותם יותר מ-40 אלף יהודים.

יחד עם הקנצלרית צעדו בגשם השוטף יותר מ-130 ניצולים מהמחנה, כשלצדם חיילים אמריקנים שהשתתפו במבצע לשחרורו וראשי הקהילה היהודית בגרמניה. כולם יחד עמדו והתייחדו במשך דקה דומיה עם זכרם של הנספים והנרצחים. "נוכחותה של הקנצלרית מרקל היא סמל לסולידריות", אמר נשיא הקהילות היהודיות בגרמניה, ג'וזף שוסטר. "הדורות הבאים בגרמניה צריכים להבין את האחריות ולא לשכוח את מה שנעשה בשם הדורות הקודמים".

לדבריו הצטרפה גם מרקל עצמה, שקראה להנציח את האירועים למען הדורות הבאים. "הזוועות שנעשו כאן הן בלתי נתפסות", אמרה הקנצלרית. "כולנו צריכים להבטיח שהן לא יישכחו. אנחנו לעולם לא נשכח. למען הקורבנות, למעננו ולמען הדורות הבאים".

בסיום דבריה לא הפחיתה מרקל מנטל האחריות שבה נושאת גרמניה על שפיכות הדמים בשואה. "לנו הגרמנים יש אחריות מיוחדת להתמודד עם מה שנעשה בימי המשטר הנאצי ברגישות וגם בשמירת המידע", אמרה. "זיכרון גורל האסירים ממלא אותי בצער ובושה".