סרקוזי נבחר לראשות האופוזיציה בצרפת

חברי המפלגה הגוליסטית בצרפת בחרו בניקולא סרקוזי, ברוב גדול, לחזור ולהיות מנהיג מפלגת הימין העיקרית בצרפת. לאור הסקרים שמראים אחוזי תמיכה נמוכים במיוחד לנשיא הנוכחי הולנד, מקווים במפלגה שהבחירות הבאות לנשיאות יהיו תמונת המראה של הבחירות האחרונות – וסרקוזי ישוב לתפקיד הנשיא במקומו של הולנד

הנשיא לשעבר ישוב? סרקוזי, ארכיון (רויטרס)

נשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי נבחר אתמול (שבת) מחדש לראשות מפלגתו, וכעת הוא ראש האופוזיציה העיקרית לנשיא הולנד. כעת, סרקוזי יוכל להתמודד מול הולנד בבחירות לנשיאות שייערכו ברפובליקה ב-2017.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבחירות המקדימות שנערכו אתמול בקרב יותר מ-270 אלף חברי המפלגה זכה סרקוזי ל-64.5% מקולות המצביעים, פער ענק מ-30% שקיבל המועמד במקום השני, הרווה מאריטון. הוא זכה לעמוד שוב בראש מפלגת UMP, המפלגה הגוליסטית שהיא מפלגת הימין העיקרית בצרפת וגם האופוזיציה למפלגה הסוציאליסטית שנמצאת בשלטון - גם בארמון הנשיאות וגם בעלת רוב באסיפה הלאומית.

סרקוזי כיהן כנשיא צרפת במשך קדנציה אחת, בין 2007 ל-2012, והפסיד בבחירות שנערכו ב-2012 לפרנסואה הולנד. הולנד הבטיח שיפור כלכלי בצרפת תוך שמירה על התנאים הסוציאליים הנדיבים ביותר מהם נהנים הצרפתים, תנאים שכלכלנים ברחבי העולם כמעט תמימי דעים שצרפת לא יכולה להרשות לעצמה במצב הכלכלי הנוכחי.

בעקבות הדשדוש הכלכלי מצד אחד וחוסר היכולת של הולנד לשמור על הבטחותיו ממערכת הבחירות, אחוזי התמיכה שלו כעת הם הנמוכים בהיסטוריה של הרפובליקה החמישית, ונראה כי יובס בבחירות הבאות. אם יצליח סרקוזי לנצח, הוא יהיה האדם הראשון שמצליח להיבחר לנשיאות צרפת לקדנציה שנייה לא רצופה.

למרות זאת, יש לסרקוזי אתגר משמעותי לא רק משמאל אלא גם מצד ימין: מפלגת החזית הלאומית בראשות מארין לה-פן הולכת ומתחזקת בצרפת. האלקטורט שלה מוערך כיום ב-20% מקולות הבוחרים. בעוד שבבחירות לאסיפה הלאומית שיטת הבחירות הרובית-אזורית מונעת ייצוג נרחב מחברי המפלגה הקיצונית, בבחירות לנשיאות סרקוזי ייאלץ להיאבק על כל קול אל מול ההתחזקות של הימין.