לאחר 69 שנה: ניצולת השואה נפגשה עם הנערה שהסתירה אותה

הלנה ומירה היו חברות טובות שגדלו יחד בעיירה קטנה בפולין. במהלך מלחמת העולם השנייה דאגה הלנה הנוצרייה לחברתה היהודייה, כשסייעה לה להסתתר ביער ודאגה לה למזון ולשתייה. בתום המלחמה נפרדו דרכיהן של השתיים – עד שנפגשו אתמול, לראשונה לאחר כשבעה עשורים

בשדה התעופה בניו יורק התרחש אתמול (רביעי) מפגש מרגש עד דמעות: לאחר 69 שנים של נתק, ניצולת שואה פגשה את חברת הילדות שהסתירה אותה ואת אימה בימי המלחמה - ולמעשה הצילה את חייהן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מירה וקסלר בת ה-78 נולדה למשפחה יהודית בכפר קטן בפולין, באזור המשתייך היום לאוקראינה. אביה היה הבעלים של טחנת קמח, שעמדה בחווה השייכת למשפחת וגולובסקי. בין בת המשפחה, הלנה, ובין מירה הקטנה נרקמה חברות קרובה.

לאחר שהנאצים כבשו את הכפר, הסתתרו מירה ואימה ביער הסמוך לחווה שבה התגוררו הלנה ומשפחתה. במשך כל אותה תקופה דאגו הלנה ואחיה סטניסלב לספק את צרכיהן של חברות המשפחה היהודיות, וסיפקו להן מים ואוכל.

בתום המלחמה נפרדו דרכיהן של הבנות, והחברות האמיצה התפרקה - אך מעולם לא נשכחה. "אני מאושרת לראות את מירה שוב", אמרה הלנה במפגש המרגש. "אני זוכרת את הפעם הראשונה ששיחקנו יחד, עוד לפני שפרצה המלחמה. המלחמה הרסה הכל, אך כעת אנו יכולות להיות שוב ביחד".

ניצולת השואה הנרגשת הוסיפה ואמרה: "החברות של הלנה הייתה מתנה עבורי. מאוד מרגש אותי להיות כאן ולראות אותה שוב. לא יכולתי לדמיין שנפגש שוב". אל המפגש המיוחד - שאורגן על ידי האגודה היהודית למען חסידי אומות העולם - הגיעה הניצולה מירה וקסלר מברזיל, לשם עברה עם אימה לאחר המלחמה. הלנה וגולובסקי לעומתה הגיעה מאותה העיירה בה החלה החברות המיוחדת בין השתיים.