חמינאי: "המעצמות השחצניות לא הורידו את אירן על הברכיים"

המנהיג העליון של אירן ביקר את התנהלות ארצות הברית במהלך שיחות הגרעין, אותה כינה "שחצנית". לדבריו, "הם לא יצליחו לעולם להוריד את אירן על הברכיים". כמו כן טען המנהיג הרוחני כי "הקואליציה נגד דאע"ש היא שקר"

חמינאי נגד "השחצנים" (חדשות 2)

המנהיג העליון חושף מי סיכל את הסכם הגרעין: בחשבון טוויטר, שמנוהל על ידי משרדו של האייתוללה חמינאי, פורסמו הבוקר (שלישי) האשמות כלפי המעצמות על רקע הפסקת השיחות עם המערב שיתחדשו בחודש הבא. "המעצמות השחצניות", טוען חמינאי, לא הצליחו לכפוף את עמדתה של אירן. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנהיגה הרוחני של אירן המשיך לצייץ וטען כי "בסוגייה הגרעינית, השחצנים עשו כמיטב יכולתם להוריד את אירן על ברכיה - אך הם לא הצליחו לעשות זאת ולא יצליחו לעשות זאת". מומחים להיסטוריה אירנית טוענים כי המונח "מעצמות שחצניות" נפוץ באירן כלפי ארה"ב וישראל מאז שנת 1979, כאשר וושינגטון ניתקה את קשריה עם טהרן בשל המהפכה.

בהודעה נוספת שנכתבה בחשבון האשים חמינאי את המערב בהתערבות במזרח התיכון: "האסלאם הקיצוני הפך את האביב הערבי לקרבות בתוך האסלאם, בהתאם למטרותיהם של השחצנים". לאחר מכן, נכתב בחשבון כי "הקואליציה נגד דאע"ש היא שקר - ארצות הברית רוצה להמשיך את המלחמה בין המוסלמים, באמצעות דאע"ש". על פי סוכנות הידיעות האירנית IRNA, חמינאי חזר על הדברים במהלך כנס בטהרן.

בכיר אירני נוסף - סגן הרמטכ"ל האירני - הצטרף לביקורת לאחר שלא הושגה הסכמה, וטען כי טהרן אינה יכולה לסמוך על ארה"ב. "רוב הבעיות בעולם המוסלמי הן תוצאה של ההתנהגות השחצנית והקולוניאליסטית של המעצמות, בראשן ארצות הברית", אמר מסעוד ג'זיירי. "בשל כך, אין לנו אמון באמריקנים ובהבטחות שלהם".

עוד לפני ההאשמות מצד ההנהגה העליונה, במערב דווקא בירכו על ההישג היחסי בשיחות: שר החוץ הצרפתי לורן פביוס אמר כי הדיונים היו "חיוביים ברובם" והושגה בהם התקדמות בסוגיות המרכזיות, בהן יכולתה של אירן להעשיר אירניום. "בנושא הגבלת האורניום, מצאתי התקדמות מסוימת", אמר פביוס בריאיון לרדיו צרפתי.