ארה"ב בוערת בעקבות זיכוי השוטר הלבן: "נמאס לפחד ברחובות"

המהומות במיזורי מתפשטות לרחבי ארה"ב: בניו יורק, שיקגו, וושינגטון ובערים נוספות מפגינים ברחובות במחאה על ההחלטה לא להעמיד לדין שוטר שירה בנער שחור. במיזורי ירי ברחובות והצתות

את הבשורה הזאת אמריקנים רבים בארה"ב לא רצו לקבל: חבר מושבעים במדינת מיזורי החליט הלילה (שלישי) שלא להעמיד לדין את השוטר הלבן דארן וילסון, שירה למוות בנער השחור מייקל בראון בן ה-18 בעיירה פרגוסון באוגוסט האחרון, על אף שלא היה חמוש. לאחר הכרזת התובע הכללי פרצו מהומות רבות בפרגוסון, ושוטר אחד נפצע בינוני מירי בפרבר סמוך. ההפגנות הסוערות התפשטו גם לערים רבות בארצות הברית, וקיים חשש כי ההחלטה תצית מחדש מהומות על רקע גזעי ברחבי המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

14:07: משטרת סנט לואיס עדכנה כי 61 מפגינים נעצרו עד כה בפרגוסון.

11:45: המשטרה בסנט לואיס בודקת חשד לשלל מעשי ביזה ברחבי פרגוסון, אך טרם נעצרו חשודים נוספים. ההערכה היא כי ההפגנות גרמו לנזק רב לעיר - יותר חמור מההפגנות הסוערות לאחר מותו של בראון.

10:44: כ-12 בניינים באזור פרגוסון הוצתו על ידי המפגינים, וצוותי כיבוי הוזעקו למקום. "זהו ליל ההתפרעויות החמור ביותר מאז חודש אוגוסט", הדגישו במשטרה.

10:22: מפגינה בפרגוסון זעקה: "ילדים במדינה הזו זקוקים לחירות, משפחות שחורות לא צריכות לראות כיצד ילדיהן נהרגים ברחובות. נמאס לי לראות אמהות שחורות קוברות את ילדיהן, נמאס לי לחשוש שאחי ייפגע ברחובות הללו. נמאס לי לדאוג לעצמי. אני בת 18 ואני לא יודעת מה עלול לקרות לי ברחובות האלה. נמאס לי לפחד, לא מגיע לי לפחד. לאף אחד מאיתנו לא מגיע לפחד".

10:14: משטרת סנט לואיס הודיעה כי 29 מפגינים נעצרו בפרגוסון ובסביבתה. מפקד משטרת סנט לואיס אמר כי עד כה נשמעו כ-150 יריות באזור העיר פרגוסון, אך טרם ידוע לו על "נפגעים רציניים".

09:25: מפגינים באוקלנד במערב ארה"ב דיווחו על עימותים עם המשטרה, שהורתה להם להתפנות. גם בלוס אנגל'ס הקיפו מפגינים ניידות משטרה ופגעו ברכוש.

09:00: דיווחים ברשתות החברתיות על הפגנות סוערות באוניברסיטת דרום קליפורניה וגם בסיאטל בצפון-מערב המדינה.

08:55: מפגינים בניו יורק דיווחו כי שלושת הגשרים המרכזיים בעיר נחסמו על ידי המפגינים. טרם דווח על נזק או נפגעים בעימותים בניו יורק.

08:47: שוטר נורה ונפצע בינוני בפרבר עיר האוניברסיטה סמוך לפרגוסון וחבריו החלו בחיפושים אחר היורה, אך מהמשטרה נמסר כי טרם התברר האם לירי יש קשר למהומות. השוטר נורה בידו והועבר לטיפול רפואי, ועל פי הערכות ראשונות הוא צפוי להחלים במהרה.

נורה למוות, מייקל בראון (AP)

08:40: דיווח מפרגוסון: מפגינים קראו "להרוג שוטרים עד שיושג הצדק", אך לאחר זמן קצר הופסקו הקריאות.

08:06: עורכי דינו של השוטר דארן ווילסון אמרו לאחר ההחלטה כי "ווילסון פעל על פי החוק ועל פי הכשרתו" כאשר ירה בבראון. "אנחנו מודעים לכך שרבים ירצו להטיל ספק בהחלטת חבר המושבעים, אך נבקש מכל מי שרוצה להביע דעה בנושא לעשות זאת באופן מכובד ושלו", הוסיפו פרקליטיו של השוטר.

08:03: הכומר אל שארפטון, פעיל זכויות אזרח בולט בארה"ב ואחד ממובילי מאבק האפרו-אמריקנים לשוויון, נשא דברים בהפגנה בניו יורק קרא להחלטה "מכה ניצחת לאלו מאיתנו שרצו משפט הוגן ופתוח". בבוסטון צעקו עשרות מפגינים שהתאספו מול בית המושל "צדק למייק בראון".

07:37: משטרת סנט לואיס - העיר הגדולה הסמוכה לפרגוסון - דיווחה על ירי שמקורו לא ידוע, ומנהל הטיסה הפדרלי הוציא אזהרת טיסה מעל העיר.

השוטרים השיבו בירי גז מדמיע (AP)

07:19: עדי ראייה דיווחו כי שמעו יריות במהלך ההפגנות בפרגוסון. השוטרים השתמשו ברימוני עשן ותרסיס פלפל על מנת להרחיק מעליהם את המפגינים. כמה מפגינים ניפצו שמשות של חלונות ראווה והשחיתו ניידות משטרה וגם מספר בתי עסק.

07:09: הפגנות סוערות פרצו גם בניו יורק, שיקגו, וושינגטון, סיאטל ואוקלנד - כהוכחה לסערת הרגשות שעורר המשפט. "אתם רוצחים, רוצחים מסריחים", צעקה אחת המפגינות בפרגוסון לעבר השוטרים.

ביזה והשחתה ברחובות פרגוסון (AP)

05:35: הנשיא האמריקני ברק אובמה הופיע בבית הלבן לתדרוך לאחר מסיבת העיתונאים במיזורי ודרש מהמפגינים שלא לנקוט אלימות. "אנחנו אומה שמבוססת על כיבוד החוק", אמר אובמה. "אנחנו צריכים לכבד את ההחלטה, בין אם מסכימים לה או לא".

05:02: התובע של סנט לואיס, בוב מק'קולוך, אמר לאחר ההחלטה כי "לא נמצאה עילה משמעותית להגיש אישום כלשהו נגד השוטר". בתחילה נטען כי ווילסון צפוי להיות מואשם בהריגה ואף ברצח, אך חבר המושבעים לא מצא דופי בהתנהלותו. עם זאת, ציין מק'קולוך, החקירה הפרדלית בפרשה טרם הסתיימה.

04:56: משפחתו של בראון פרסמה הודעה קצרה בה מחתה על ההחלטה אך קראה להתנגד לאלימות: "אנו מאוכזבים מאוד שהיורה לא יועמד לדין. אנחנו מבינים שרבים חולקים את כאבנו, אך אנחנו מבקשים מכולם לתעל את התסכול בדרך שתיצור שינוי חיובי", מסרה משפחתו של בראון.

01:48: עוד לפני הכרעת הדין קרא מושל מיזורי, ג'יי ניקסון, לאזרחי מדינתו לנהוג בסובלנות ואיפוק לקראת פרסום החלטת חבר המושבעים בשאלה האם להעמיד את ווילסון לדין. בכדי לשמור על השקט, נקרא המשמר הלאומי לסייע למשטרה במקרה של הפרות הסדר.