מזכיר ההגנה האמריקני הייגל התפטר

אחד האישים הבכירים ביותר בממשל אובמה, מזכיר ההגנה צ'אק הייגל, הודיע על פרישה מתפקידו. הנשיא אובמה ביקש מהייגל לפרוש, לאחר שערך שורת פגישות במרכזן עמדה בעיקר המערכה מול דאע"ש. במסיבת עיתונאים בה הודיע על התפטרותו אמר עליו הנשיא אובמה: "הוא תמיד אמר לי הכל, לא חסך ממני מידע גם אם לא היה לרוחי"

הניו יורק טיימס מדווח היום (שני) כי מזכיר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל הודיע על פרישה מתפקידו - פרישה ראשונה מהקבינט של הנשיא אובמה מאז שאיבדה המפלגה הדמוקרטית של הנשיא את בתי הקונגרס בבחירות אמצע הקדנציה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסיבת עיתונאים שערכו בבית הלבן אובמה, הייגל וסגן הנשיא ביידן, אמר אובמה כי ארה"ב חייבת תודה גדולה להייגל על שירותו ארוך השנים לאומה האמריקנית. הייגל השיב שהיה לו הכבוד לשרת עם אובמה וכל אנשי ממשלו, ושהוא גאה על ההישגים של משרד ההגנה בתקופתו כמו העברת האחריות על הביטחון באפגניסטן לאפגנים עצמם, חיזוק הקשר עם בעלות הברית ורפורמות במערכת הביטחון האמריקנית. "אמשיך לתמוך בנשיא ובמאמציו למען המדינה, אמשיך לעבוד קשה עד שייבחר לי מחליף שיאושר על ידי הסנאט", אמר.

על פי הדיווחים שקדמו למסיבת העיתונאים, הנשיא ביקש מהייגל לפרוש בשבוע האחרון, לאחר שערך שורה של פגישות בנושא הביטחון הלאומי של ארה"ב. רק בשבוע שעבר טענו גורמים בארה"ב כי ישנו צורך למצוא אסטרטגיה חדשה מול דאע"ש לאחר כישלון מתמשך של המערכה האווירית האמריקנית נגד הארגון.

הייגל ואובמה, ארכיון (רויטרס)

בכירים בממשל אובמה אמרו לניו יורק טיימס כי אופי המערכה בדאע"ש מצריך אדם עם כישורים אחרים מאלו שיש להייגל. הייגל הוא הרפובליקני היחיד בקבינט של הנשיא אובמה, והוא מונה לתפקידו בפברואר 2013, זמן קצר לאחר השבעתו של אובמה לקדנציה שנייה.

על פי החוק האמריקני, הסנאט אמור לאשר את המינוי של מזכיר ההגנה, ולכן המזכיר הבא לא יוכל להיכנס לתפקידו לפני שתיערך על כך הצבעה. בראש ועדת הכוחות המזוינים של הסנאט עומד הרפובליקני ג'ון מקיין, שיוביל את תהליך המינוי - ולכן אובמה יהיה חייב לבחור מועמד שיהיה מקובל על הרפובליקנים אחרת יהיה לו קשה להעביר את המינוי בגבעת הקפיטול.

שיתוף פעולה צמוד. הייגל ויעלון, ארכיון (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

מקורות אמריקניים אמרו ל-CNN שהנשיא והייגל דנו בהתפטרותו בשבועות האחרונים. למרות זאת, ההחלטה התקבלה בהפתעה בממשל ובמשרד ההגנה. להייגל יש ניסיון צבאי רב ממלחמת וייטנאם, והוא אף נפצע פעמיים בקרב.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון פרסם הודעה בעקבות התפטרותו של הייגל. "מזכיר ההגנה האמריקני הפורש הוא ידיד אמת של מדינת ישראל, ותרומתו למערכת הביטחון הישראלית ולקשרים עם ארצות הברית הייתה גדולה ורבת משמעות", אמר יעלון. "בשנתיים האחרונות הקשר בין צ'אק הייגל לביני היה פתוח, כן וידידותי מאוד והוא אפיין גם את הקשר המיוחד בין הממסדים הביטחוניים של ארצות הברית וישראל: קשר עמוק ואינטימי, חסר תקדים בהיקפו ובתרומתו לביטחונה של ישראל ולעוצמתה. צ'אק יישאר תמיד ידיד אמת".