סערה בארה"ב: בן 12 נורה למוות על ידי שוטרים

חשש ממהומות בקליבלנד שבאוהיו לאחר שילד בן 12 שנופף באקדח צעצוע נורה למוות על ידי כוחות המשטרה. הקהילה השחורה זועמת לאחר שהתגלה כי בשיחה למוקד 911, סיפר האדם שהזעיק את המשטרה כי הילד מחזיק "ככל הנראה כלי נשק מזויף"

הרוחות בארה"ב סוערות לאחר שילד אפרו-אמריקני בן 12 נורה למוות לאחר עימות עם המשטרה המקומית בקליבלנד שבאוהיו. האירוע הזה מצטרף לשורה של עימותים מעוררי מחלוקת בין אנשי אכיפת החוק לקהילה השחורה בעת האחרונה, שמאיימים להצית מחדש גל של מחאה אלימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע התרחש בליל שבת, כשהשוטרים בעיר שבמזרח ארה"ב נענו לקריאת תושבים מקומיים, שדיווחו על ילד המנופף באקדח בגן שעשועים. כשכוחות המשטרה הגיעו למקום הם התעמתו עם בן ה-12, הפצירו בו להשליך את כלי הנשק שברשותו ומשלא נענה - פתחו לעברו באש. כשניגשו אליו, גילו השוטרים כי ה"נשק" שהחזיק היה למעשה אקדח צעצוע.

הילד, תמיר רייס, פונה על ידי פרמדיקים לבית החולים בעיר, אך שם מת מפצעיו. מחקירה ראשונית עולה כי הוא נורה פעמיים בפלג גופו העליון על ידי השוטרים שהגיעו לעצור אותו. "החשוד לא נענה להוראות, הוא ניסה להגיע לאקדח שהיה בחגורת מכנסיו, דבר שאילץ את הכוח לפתוח באש", נכתב בהצהרה רשמית מטעם המשטרה.

בארה"ב כבר עולים הקולות שתוהים האם השוטרים פעלו כשורה כשירו למוות בילד הצעיר. על פי הקלטה של השיחה למוקד 911, נשמע אדם הטוען כי ראה את רייס בגן השעשועים כשהוא מנופף באקדח, אך מציין כי "ככל הנראה מדובר בכלי נשק מזויף".

שני הקצינים שהיו מעורבים בתקרית הונחו לצאת לחופשת מנהלית, אך יש כבר מי שקוראים להחמיר עמם את הדין. רק ביום שישי האחרון נורו ארבעה בני אדם, בהם אישה הרה בת 41 וילדה בת 9 על ידי המשטרה בנסיבות שונות. גם במקרים הללו היו מעורבים אפרו-אמריקנים ועל פי הקהילה השחורה בעיר, יש לבדוק האם האצבע קלה על ההדק כשמדובר בעימותים בין-גזעיים. 

האירוע בקליבלנד התרחש כשברקע, הזעם בפרגוסון - מיזורי עדיין מאיים להתפרץ ולהצית מהומות על רקע גזעי. חבר מושבעים צפוי לשוב היום ולהכריז האם להגיש כתב אישום נגד שוטר (דרל ווילסון) שבאוגוסט האחרון ירה למוות בבן עשרה שחור בשם מייקל בראון . על לאירוע הלילה, הפרוור של סנט לואיס היה לזירה שבה בא הביטוי למתח בין גזעי בארצות הברית.