תיעוד ראשון: "הדג המכוער בעולם"

לאחר חיפושים שארכו כ-25 שנים, הצליחו לראשונה חוקרים לתעד דג נדיר החי במעמקים. הדג הועבר למעבדה, אך קיים חשש כי לא ישרוד את הבדיקות. על פי ההערכות, מדובר בדג שחייב לחיות בזוגות. "אם הם לא מוצאים נקבה, הם טובעים - הזכרים אפילו לא ערוכים לאכילה", הסביר מומחה

הדג הנדיר לראשונה מול מצלמה: חוקרים מקליפורניה, ארה"ב, הצליחו לאחר מאמצים רבים לאתר ולתעד את "שטן הים השחור" - יצור ים מוזר - בעומק של יותר מ-600 מטרים. החוקרים מעריכים כי זו הפעם הראשונה שמישהו הצליח לצלם את הדג, שרבים מהפרסומים בנושא עסקו במראו החריג, ויש שיגידו אף מכוערים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המדענים שצילמו את הדג סיפרו כי מדובר בנקבה שגודלה כתשעה סנטימטרים. לאחר הצילום, לקחו החוקרים את הדג למעבדה לצורכי מחקר, אך מכיוון שהדג כל כך לא מוכר למדע, הם אינם יודעים כמה זמן הוא ישרוד בתנאים אלו.

התיעוד הנדיר הושג במהלך צלילה במפרץ מונטריי, על ידי מכון המחקר המקומי. "אנחנו צוללים באזור כבר 25 שנים ועד כה ראינו שלושה, אך לא צילמנו אותם", הסביר ברוס רובינסון, מדען בכיר במכון, בריאיון עם העיתון המקומי "סאן חוזה מרקורי ניוז".

רובינסון הדגיש כי אחד המאפיינים הייחודיים של הדג הוא מעין "מוט דיג" שבולט וזוהר בראשו של הדג, על מנת למשוך טרף קל. על פי ההערכות, הדג חי על ידי טפילות - כאשר הזכר מוצא נקבה, הוא נצמד אליה וחי ממנה. "אם הם לא מוצאים נקבה, הם טובעים - הזכרים אפילו לא ערוכים לאכילה", הוסיף טד פייטש, מומחה לנושא מאוניברסיטת וושינגטון.