בלי כיסוי ראש: ניצני האביב הפמיניסטי של אירן

האם התשובה למהפכה באירן תגיע דווקא מהנשים במדינה? שנים של דיכוי תחת שלטון האייתוללות , אלימות ברחובות וכפייה של חוקי האסלאם בשילוב של דור צעיר ורשתות חברתיות - ברחובות הרפובליקה האסלאמית קורה משהו בתקופה האחרונה: הנשים מובילות את המחאה

רק בסרטים שמטפח הממשל האירני ניתן היה לראות נשים גיבורות, דעתניות, שלא נרתעות מעימות. על המסך נשים נלחמו על זכויותיהן, אך במציאות הן חיות עשורים תחת שלטון דיכוי איסלאמי - וגברי. בשבועות האחרונים משהו חדש מתחולל באירן. תנועה נשית קמה יש מאין, וגם גברים מצטרפים למחאה אל מול כמה מקרי אלימות קשים שספגו נשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הכל התחיל באיספהן, עיר בדרום המדינה, שם על נשים נשפכה חומצה לאחר שלטענת התוקפים, אנשי דת קיצוניים, הן לא היו צנועות מספיק. התדהמה הובילה לגל מחאה גדול מאוד, שגם הרשויות הופתעו מעוצמתו. ה'ירוקים', תומכי האופוזיציה, הצטרפו למחאה וההפגנות הגיעו עד לטהרן, מול בניין הפרלמנט. רק לפני חמש שנים שהירוקים יצאו להפגין ברחובות אחרי הבחירות לנשיאות, אישה צעירה שנורתה למוות ברחובות הפכה לסמל המחאה נגד הממשל.

מותה הביכה את הממשל הבינלאומית, והמוחות מקוות שהמערב כעת ימשיך להוקיע את הממשל וימנע מהסרת הסנקציות על אירן. המחאה הנשית התעצמה בסוף החודש שעבר, בעקבות הוצאה להורג של צעירה בת 26 שהותקפה מינית על ידי מעסיקה ובתגובה דקרה אותו למוות. היא הוצאה להורג בכלא למרות שטענה להגנה עצמית.

המחאה הנשית לובשת פנים רבות. בימים האחרונים נשים מצטלמות ברחוב ללא רעלה ומעלות את התמונות לרשתות החברתיות. מי שנתפסת - נעצרת מיד. כעת באירן שואלים: האם המחאה הנוכחית תצליח להפסיק 35 שנים של דיכוי נשות אירן?